Apelacja w sprawie lawiny pod Rysami.

 


8 lutego katowicki Sąd Apelacyjny wyda wyrok w sprawie o zadośćuczynienie dla Andrzeja M. – ojca dwóch synów, którzy w 2003 roku zginęli w lawinie w Tatrach. W sumie śmierć poniosło wtedy osiem osób – w większości byli to uczniowie liceum w Tychach. 

Wycieczkę zorganizował Mirosław Sz., nauczyciel geografii w tamtejszej szkole i jednocześnie prezes klubu sportowego, w ramach którego odbyła się wyprawa. Andrzej M., popierany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, w procesie cywilnym domaga się 700 tysięcy złotych od Mirosława Sz., a także klubu i Miasta Tychy.

Sąd pierwszej instancji orzekł, że wyprawa nie była wycieczką szkolną. Jak zaznaczył mecenas Wojciech Koncewicz reprezentujący ojca tragicznie zmarłych synów, jego klient ma prawo domagać się zadośćuczynienia od Miasta Tychy, które są organem prowadzącym szkołę, a ta zgodziła się na wyprawę. Adwokat podkreślił, że miasto w całości odcięło się od sprawy, a postawę jego przedstawicieli określił jako „skandaliczną”.

Sąd I instancji przyznał Andrzejowi M. po 70 tysięcy złotych za śmierć każdego z dzieci. 28 stycznia minęło 16 lat od tragedii pod Rysami.


Źródło : https://www.radio.katowice.pl/