Piotr Ćwielong : Występ w reprezentacji to spełnienie marzeń.

 


Gra w seniorskiej reprezentacji Polski to wielki zaszczyt. W Fortuna 1 Lidze jednym z zawodników, który tego doświadczył jest Piotr Ćwielong. – Stojąc na murawie i śpiewając hymn ma się świadomość, że spełniło się swoje marzenie – mówi w rozmowie z nami ofensywny pomocnik.

Piotr Ćwielong w swojej karierze grał w reprezentacji Polski U-18, U-19 oraz U-21. – Trzeba powiedzieć, że w dzisiejszych czasach młodzieżowe reprezentacje wyglądają zupełnie inaczej niż jak ja grałem. Polski Związek Piłki Nożnej teraz bardzo mocno przykłada uwagę do tego, aby wszystko w tych grupach wyglądało profesjonalnie. Za moich czasów nie było tak kolorowo – podkreśla Piotr Ćwielong, który obecnie jest zawodnikiem GKS-u Tychy.

32-latek w seniorskiej kadrze zadebiutował w 2013 roku za czasów selekcjonera Adama Nawałki. – Każdy młody chłopak oglądał reprezentację i marzyło się wtedy o tym, aby w przyszłości założyć koszulkę z orłem na piersi. Po dobrym okresie w Śląsku Wrocław i transferze do Bochum dostałem powołanie na zgrupowanie. W spotkaniu ze Słowacją nie mogłem zagrać z powodu lekkiego urazu. W meczu z Irlandią wyszedłem w pierwszym składzie. Podczas hymnu wraca się wspomnieniami do dzieciństwa, gdy się o tym marzyło. Jest to wielka duma dla każdego piłkarza – kontynuuje ofensywny pomocnik.

Obecnie Fortuna 1 Liga to kopalnia młodzieżowych zawodników zwłaszcza dla trenera reprezentacji U-20 Jacka Magiery. – W pierwszej lidze w każdej drużynie msui grać młodzieżowiec i to z pewnością jest duży plus dla tych chłopaków. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z nich musi obronić się jakością. To pomoże im w przeskoku z juniorskiej piłki do seniorskiej. Nie zawsze zawodnicy, którzy wyróżniają się w piłce młodzieżowej później dają sobie radę w seniorach – zauważa nasz rozmówca.

Piotr Ćwielong wskazuje także na pozytywny przykład w swojej drużynie. Mowa o Hubercie Adamczyku, który wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie tyszan i może pochwalić się regularną grą. – To zawodnik, który grałby u nas w drużynie bez względu na to ile ma lat. Hubert broni się na boisku bardzo dużą jakością – zakończył Ćwielong.

Fortuna 1 Liga to miejsce zarówno dla doświadczonych, jak i młodych graczy, którzy na swoim koncie mają występy w reprezentacji narodowej. Co ciekawe, Piotr Ćwielong w Tychach współpracuje z trenerem Ryszardem Tarasiewiczem, który na swoim koncie ma łącznie 58 spotkań w narodowych barwach! 56-latek wystąpił także na mundialu w Meksyku w 1986 roku.


Źródło : http://www.1liga.org/