Nie taka szara polskość, czyli „Linoleum” w Mediatece.

 


Mediateka – 16 listopada 2018 r., godz. 19.00

„Znamy się od zawsze, wychowywaliśmy się na jednym podwórku a przynajmniej w tej samej okolicy. Są wśród nas, spotykamy się w sklepie, na ulicy, w autobusie i w klubie” – tak charakteryzuje bohaterów spektaklu „Linoleum” Monika Szydłowiecka, pomysłodawca projektu realizowanego w ramach IV Tyskiego Banku Kultury. Premiera przedstawienia 16 listopada o 19.00 w Mediatece.

Przed nami kolejna, tym razem teatralna odsłona Tyskiego Banku Kultury, programu realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach skierowanego do lokalnych twórców. Monika Szydłowiecka, instruktor teatralny, animator kultury i z zamiłowania – aktorka, wraz z Michałem Czornym prowadzą nieformalną grupę teatr OdRuchu, złożony z byłych aktorów Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA i studentów AST WTT w Bytomiu. OdRuchu łączy w swych działaniach ruch, słowo i taniec. „Linoleum” to projekt, który ma pokazać możliwości, jakie dają nieznane w Tychach formy teatralne: teatr fizyczny i taniec współczesny. „Chcemy, by odbiorcy naszych spektakli przekonali się, że można być aktorem-tancerzem, czyli osobą interdyscyplinarną, bez sztucznego podziału na aktorów i tancerzy” – mówi Monika Szydłowiecka.

Tematyka spektaklu jest bliska większości z nas, mieszkańców miasta. „Linoleum” dotyka „szarej polskości”, ukazując w krzywym zwierciadle młodych Polaków wychowujących się na osiedlach. Skłania do refleksji, czy aby na pewno ta grupa jest zupełnie inna od nas, czy to nie ona stanowi większość społeczeństwa, przez co warto ją poznać i spróbować zrozumieć. Podczas spektaklu zastanowimy się, czy Andżela, Sebix, Żenia, Wilma, Bączita, Gimpel i Luna mają jakieś marzenia i skąd w nich tyle goryczy i wrogości, a także czy już tacy jacy są przyszli na świat, a może to właśnie świat ukształtował ich w określony sposób.

Język którym posługują się wykonawcy Teatru OdRuchu to nie tylko słowo, ale także ruch i taniec dzięki którym widz może poszukiwać treści, której nie sposób zwerbalizować. To powiew świeżości na tyskiej scenie teatralnej. Dzięki Tyskiemu Bankowi Kultury mamy szansę zobaczyć „Linoleum” i poznać te nieodkryte jeszcze przez Tyszan dziedziny sztuki. Co więcej, dla wszystkich chętnych przewidziano także warsztaty z zakresu Polskiej Techniki Tańca Współczesnego i teatru fizycznego, które odbędą się w grudniu w Miejskim Centrum Kultury w Tychach.

Premiera „Linoleum” odbędzie się 16 listopada o 19.00 w Mediatece XXI wieku.

Wstęp wolny – wejściówki do odebrania tuż przed spektaklem w Mediatece.

Istnieje możliwość rezerwacji miejsc: alina.bachara@mck.tychy.pl i tel. 32 327 02 90

Projekt zrealizowany w ramach Tyskiego Banku Kultury.