Karnety i bilety na Śląską Jesień Gitarową.

 


Już za 5 tygodni Tychy staną się miastem gitary, a to za sprawą XVII Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” z konkursem gitarowym im. J. E. Jurkowskiego. Ruszyła już sprzedaż karnetów na to wydarzenie i biletów na pojedyncze koncerty. To najlepszy moment na zaplanowanie muzycznego października!

W dniach 21-27 października 2018 Tychy staną się europejską stolicą gitary klasycznej, a to za sprawą 17-tej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” z konkursem gitarowym im. J. E. Jurkowskiego.

Jest to największy festiwal poświęcony gitarze klasycznej w naszej części Europy i jeden z największych na naszym kontynencie, cieszący się renomą i uznaniem w środowisku muzycznym, który gromadzi międzynarodową publiczność oraz uczestników. Odbywa się nieprzerwanie od 1986 roku w cyklu dwuletnim.

Program tegorocznej edycji obejmuje łącznie 18 wydarzeń, w tym: koncerty i recitale artystów muzyki klasycznej światowego formatu, trzyetapowy konkurs dla młodych adeptów sztuki gitarowej (do 30 roku życia), koncerty z towarzyszeniem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, lekcje mistrzowskie i prelekcje. Całemu festiwalowi towarzyszą wystawy i prezentacja instrumentów oraz wydawnictw i akcesoriów muzycznych.

Do współtworzenia tegorocznej edycji Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprosiło łącznie 69 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, trzy polskie orkiestry, gwiazdy światowego życia muzycznego spoza grona gitarzystów, wykonawcy tej klasy co: Avi Avital, Chen Reiss, Clarice Assad. W tym roku festiwal uświetnią dwa prapremierowe wykonania koncertów gitarowych napisanych specjalnie na zamówienie festiwalu. Ich kompozytorami są artyści o międzynarodowej renomie: Clarice Assad oraz Marek Pasieczny.

Renoma i poziom konkursu wykonawczego z ponad 30-letnią tradycją, odznaczającego się wymogiem wykonania w finałowym etapie koncertu z orkiestrą, co stawia go w rzędzie nielicznych tego typu wydarzeń na świecie, a uczestnicy konkursu wykonawczego i jego laureaci są jednymi z najczęściej koncertujących gitarzystów.

Nad bogactwem, różnorodnością i najwyższym poziomem prezentowanego programu czuwa dr hab. Marek Nosal – Dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień instrumentalista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prodziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego tej uczelni.

Przyświecającym festiwalowi celem jest prezentacja najbardziej wartościowych dokonań współczesnej gitarystyki oraz współczesnych kompozytorów, ukazanie szerokiego spektrum gatunków muzyki gitarowej zarówno w aspekcie obsadowym, jak i stylistyczno-historycznym, promocja osiągnięć najwybitniejszych polskich wykonawców, młodych talentów, polskich wydawnictw muzycznych, dorobku polskich lutników budujących instrumenty koncertowe oraz stworzenie przestrzeni do twórczego dialogu artystów polskich i zagranicznych.

Karnety i bilety dostępne są internetowo via TicketMaster, a także w salonach Empik i sklepach MediaMarkt.


Źródło : http://kultura.tychy.pl/