Rozpoczął się 19. festiwal „Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim”.

 


Kolejny, 19. już festiwal „Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim” rozpoczął się w ostatnią niedzielę 9 września i potrwa tradycyjnie do ostatniej niedzieli października. Przez osiem kolejnych niedzielnych wieczorów słuchać będziemy koncertów w różnych kościołach naszego powiatu leżących w granicach dekanatów bieruńskiego i lędzińskiego.

Organizatorzy jak zwykle zadbali o to aby program był urozmaicony, obejmujący kompozycje od renesansu po współczesność w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów polskich i zagranicznych. Urozmaicone będzie także instrumentarium, bo oprócz organów usłyszymy m.in. utwory przeznaczone na skrzypce, flet, puzon, głos ludzki oraz kameralne zespoły instrumentalne i wokalne. Tych ostatnich będzie tym roku szczególnie dużo – podczas czterech spośród ośmiu zaplanowanych koncertów zaśpiewają: Anna Zawisza, męski sekstet wokalny Avocado, chór Politechniki Śląskiej i Lędzińscy Kameraliści.

Na koncercie inauguracyjnym (9.09) w hołdunowskim kościele pw. Chrystusa Króla wystąpili: znakomity organista, rektor katowickiej Akademii Muzycznej prof. Władysław Szymański oraz wirtuoz skrzypiec, również pracownik dydaktyczny katowickiej uczelni Adam Musialski. Program był obszerny, zróżnicowany stylistycznie i wyrazowo. Zawierał zarówno dzieła największych mistrzów (Bach, Mendelssohn, Piazzola), jak też interesujące utwory mniej popularnych kompozytorów, takich jak Halvorsen, Morandi, Hollins, Plakidis, Dagher. Władysław Szymański rozpoczął koncert chyba najbardziej znanym przebojem muzyki klasycznej – Toccatą i fugą d-moll J. S. Bacha. W dalszej części wieczoru wykonał Uwerturę koncertową c-moll niewidomego angielskiego kompozytora Alfreda Hollinsa, oraz Rondo z imitacją dzwonków Gianniego Morandi. To właśnie te, dość rzadko wykonywane utwory wzbudziły największe zainteresowanie publiczności, podobnie jak znakomicie zagrana na koniec koncertu V Sonata organowa D-dur Feliksa Mendelssohna. W. Szymański dał się również poznać jako sprawny i muzykalny akompaniator, towarzysząc skrzypkowi Adamowi Musialskiemu w utworach J. Halvorsena i W. Kilara (m.in. transkrypcja wokalizy z filmu „Dziewiąte Wrota” Romana Polańskiego).

Musialski zagrał ponadto 3 utwory solowe: Tango-Etiudę nr 4 Astora Piazzoli, kompozycję prawie u nas nieznanego łotewskiego twórcy Peterisa Plakidisa oraz zgoła egzotyczny utwór Egipcjanina Abdo Daghera pt. Longa Nahawand. Bodaj po raz pierwszy podczas wszystkich naszych festiwali słuchaliśmy utworu o proweniencji afrykańskiej (Egipt to przecież Afryka). I ta właśnie wirtuozowska i niezwykle interesująca kolorystycznie kompozycja wywarła największe wrażenie na licznie zgromadzonej w hołdunowskiej świątyni publiczności – szczególnie jej środkowa, improwizowana część. W sumie był to bardzo ciekawy, urozmaicony programowo i dobrze wykonany koncert, godny inauguracji 19 Jesieni Organowej.

Na następne spotkanie z muzyką zapraszamy do kościoła Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Bojszowach w niedzielę 16 września o godz. 18:00. Wystąpią artyści z Czech: Karel Hiner – organy i Břetislav Kotrba – puzon.


Źródło : https://powiatbl.pl/