Pierwsze w historii Śląska zawody surfingowe – Wodny Park Tychy Surf Cup.

 


Profesjonalni zawodnicy, w tym dwukrotny mistrz Polski – Jakub Kuzia, pierwszy w kraju symulator surfingu w obiekcie basenowym i zawody surfingowe jakich jeszcze na Śląsku nie było. 22 września odbędzie się pierwsza edycja Wodny Park Tychy Surf Cup. Zawody to także pierwszy krok do powołania Akademii Surfingu w Tychach.

Zawody surfingowe na symulatorze to pierwsza tego typu impreza w regionie. Swoje umiejętności na desce zaprezentuje około 15 zawodników, wśród których znajdą się zarówno kobiety jak i mężczyźni. W programie przewidziano także przejazdy młodzieży. Nad przebiegiem zawodów czuwać będą profesjonalni sędziowie surfingowi. Najbardziej znanym zawodnikiem, który weźmie udział w rywalizacji jest dwukrotny, aktualny mistrz Polski – Jakub Kuzia. Ten młody i zdolny mieszkaniec Śląska jest także realnym kandydatem do kadry Polski na igrzyskach w Tokio w 2020, gdzie surfing zadebiutuje jako dyscyplina olimpijska. Kolejnym znanym zawodnikiem, który weźmie udział w Wodny Park Tychy Surf Cup, jest pochodzący z Bytomia wicemistrz Polski surfingu – Bartek Kulczyński.

Zawody odbędą się w sobotę 22 września w strefie surfingu Wodnego Parku Tychy. Na najlepszych zawodników czekają nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Zwycięzca otrzyma dodatkowo do dyspozycji na weekend samochód Mercedes z pełnym bakiem,  dzięki Mercedes-Benz Sosnowiec.

– Strefa surfingu w Wodnym Parku Tychy to pierwszy tego typu symulator w kraju. Chcemy wykorzystać jego potencjał i dlatego postanowiliśmy zorganizować zawody dla profesjonalnych surferów, których na Śląsku nie brakuje. Zawody mają być także impulsem do stworzenia Akademii Surfingu, czyli miejsca, w którym będą mogli się szkolić młodzi zawodnicy. Wiemy, że zainteresowanie surfingiem jest spore, co widzimy po frekwencji na symulatorze, ale nie ma miejsca do nauki. Chcemy wypełnić tę lukę – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.

Wodny Park Tychy został otwarty 30 kwietnia 2018 roku. Obiekt składa się z 7 stref: sportowej, rekreacyjnej, surfingu, saun i łaźni piwnych, fitness, centrum solankowego oraz Wodnej Akademii. Skorzystać można z unikatowych w skali kraju atrakcji takich jak np. pierwsza w kraju zjeżdżalnia typu aqualoop z pionowym startem, czy pierwszy w Polsce symulator surfingu w obiekcie basenowym. Od momentu otwarcia Wodny Park Tychy odwiedziło ponad 182 000 osób.


Źródło : http://www.wodnypark.tychy.pl/