Tyskie Żywioły. Przyjdź z własnym kubkiem i słoikiem.

 


W sobotę, 1 września w Parku Miejskim Solidarności (pod Żyrafą) odbędzie się kolejna edycja rodzinnej imprezy „Tyskie Żywioły”.

Organizatorzy zachęcają: „Przyjdź z własnym kubkiem do kawy”, aby zwrócić uwagę na problem nadmiaru odpadów, jakie wytwarzamy każdego dnia przy okazji drobnych decyzji: własna torba na zakupy czy jednorazówka (statystyczny Polak zużywa aż 500 foliowych reklamówek rocznie!), piknik w starym stylu czy grill na plaży w otoczce plastikowych butelek i naczyń…

– Będziemy namawiać do bycia retro, do zamiany plastikowej butelki na szklany bidon, który jest nagrodą konkursową Tyskich Żywiołów, do zakupów z własnymi torbami, do korzystania z sody oczyszczonej i octu zamiast drogich i generujących morze plastikowych odpadów detergentów – mówi Katarzyna Palka z Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. – W ramach prelekcji KinoSzkoły, poprzedzającej emisję filmów – „Dzika Afryka” „Lorax”, opowiemy jak ważne są nasze codzienne decyzje i jak wpływają na piękno otaczającego nas świata i nas samych. Oprócz kina, warsztatów, interaktywnych instalacji (do eksperymentów) pokazujących m.in. jak niska emisja wpływa na zdrowie, czy – nadmiar wytwarzanych odpadów na przyrodę (tzw. wyspy śmieci na oceanach), przygotowano sporo innych atrakcji. Będzie Ekotor przeszkód, gra wielkoformatowa „Żyrafa vs. Smog”, warsztaty Zielone Sprzątanie, Ekodomek, a także wystawy. Wydarzenie, ocenione bardzo pozytywnie przez zeszłorocznych uczestników, również w tym roku zamieni plac pod Żyrafą w ogromny plac zabaw dla rodzin z dziećmi w każdym wieku.

– Nowością tej edycji będzie udział akcji „Zbieramy słoiki”, organizacja ekoKINA plenerowego z KinoSzkołą, kącik porad IKEA, akcja „Eko-drzewko za makulaturę”. Zapraszamy o 14, a więcej szczegółów już niebawem na stronie www.umtychy.pl i w Tyskim Informatorze Samorządowym – dodaje Katarzyna Palka.

Organizatorami Tyskich Żywiołów 2018 są: Urząd Miasta Tychy, MASTER Odpady i Energia, PEC, RCGW, RPWiK.


Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 32/559