Będzie jaśniej i bezpieczniej.

 


Zdecydoweanie poprawiają poziom bezpieczeństwa, zwiększają dostrzegalnośc pieszego nie tylko na samym przejściu, ale także w rejonie dojścia do niego. To główne zalety oświetlenia wertykalnego, które pojawi się na kilku tyskich ulicach. Powstaną także nowe azyle („wysepki”), dzięki którym ruch samochodowy zostanie spowolniony, a pieszy będzie miał możliwość przejścia przez ulicę „na dwa razy”.

Przejścia doświetlone

Argumentem, jaki najczęściej pojawia się jako usprawiedliwienie wypadku, jest zła widoczność. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu. By to poczucie zwiększyć, w mieście ruszy montaż oświetlenia wertykalnego.

Oświetlenia wertykalne są bardzo nowoczesną formą doświetlenia przejść dla pieszych. Tego typu rozwiązania powodują, że zarówno samo przejście, jak i strefa oczekiwania pieszego są lepiej widoczne. Istotą rozwiązania jest uzyskanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego, a tłem – czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane w jasne, jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne.

Na dwa razy

Azyle drogowe stanowią bufor dla pieszych, dzięki któremu mogą oni przejść przez ulicę „na dwa razy”. Ponadto uspakajają ruch w rejonie przejścia i uniemożliwiają wyprzedzanie czy niebezpieczne sytuacje na drodze. W Tychach azyle pojawią się w miejscach, gdzie zastosowane zostanie oświetlenie wertykalne, ale i w innych lokalizacjach: na ul. Budowlanych (rejon stacji benzynowej Shell oraz przy Urzędzie Pracy), na ul. Mikołowskiej (przy budynku 225) i na ul. Wyszyńskiego (rejon skrzyżowania z ul. Edukacji). Zostanie także przebudowane przejście i fragment chodnika przy ul. Dmowskiego (rejon ul. Ustronnej), a na al. Jana Pawła II powstanie tzw. wyspa kanalizująca. Kierowcy poruszający się w okolicach modernizowanych dróg będą musieli wzmóc ostrożność i stosować się do znaków, ponieważ roboty będą powodowały miejscowe utrudnienia.

Oświetlenie wertykalne na przejściach dla pieszych w Tychach pojawi się w dziewięciu miejscach, głównie w centrum miasta:

 • ul. Oświęcimska – w rejonie ul. Jaskrów, ul. Katowicka – w rejonie skrzyżowania z ul. Czułowską,
 • ul. Sikorskiego – w rejonie skrzyżowania z ul. Tischnera,
 • ul. Żwakowska – pomiędzy nr 24 i 27,
 • ul. Stoczniowców 70 – w rejonie skrzyżowania z ul. Kurpińskiego,
 • ul. Wyszyńskiego – na wysokości nr 40,
 • ul. Katowicka – na wysokości nr 22,
 • al. Bielska – w rejonie ul. Cyganerii,
 • al. Bielska – w pobliżu wiaduktu nad torami kolejowymi.

Termin realizacji inwestycji mija z końcem listopada br. Do września oświetlenie wertykalne powinno pojawić się na kolejnych tyskich przejściach dla pieszych:

 • przy ul. Mikołowskiej (rejon ul. Fiołków i ul. Wschodniej),
 • przy ul. Jaśkowickiej (wraz z przebudową przystanku autobusowego),
 • przy ul. Edukacji.

Prace te zleca MZUiM w Tychach i są one połączone z montażem azyli drogowych.


Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 30/557