Podsumowanie działań „PASY”.

 


Policjanci prowadzili akcję p.k. „PASY”. Podczas działań mundurowi sprawdzali przede wszystkim czy kierowcy i pasażerowie przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w odpowiednich fotelikach ochronnych.

Działania odbyły się w miniony piątek i trwały od wczesnych godzin porannych do godz. 22.00. Akcja „drogówki” miała na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, jak poważne konsekwencje w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów oraz jak niebezpieczne jest nieprawidłowe przewożenie dzieci.

Łącznie w trakcie trwania działań pk. „pasy” policjanci skontrolowali 57 pojazdów. Stróże prawa stwierdzili ogółem 57 przypadków naruszenia prawa, w tym 42 dotyczące nie stosowania pasów przez kierujących, a 3 przez pasażerów.

Brak zapiętych pasów podczas jakiegokolwiek zdarzenia drogowego znacznie zwiększa ryzyko śmiertelności oraz urazowości ich ofiar. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa zapinajmy pasy oraz jako kierowcy pojazdu dopilnujmy by wszyscy pasażerowie podczas podróży mieli zapięte pasy bezpieczeństwa.

Zadaniem pasów jest „przywiązanie” człowieka do fotela i utrzymanie w pozycji siedzącej w momencie zderzenia tak, aby ciało nie uderzyło w twarde elementy kabiny, ani z niej nie wypadło.