AUKSO / Mediateka – kwiecień 2018.

 


07.04 | godz. 19:00
L.STADT

Fenomenalny zespół z Łodzi, dowodzony przez wszechstronnie utalentowanego Łukasza Lacha, multiinstrumentalistę i wokalistę. Jako nastolatek grał z rockowym boysbandem L.O.27, ale też, z inną formacją, wygrywał Jarocin – kto inny może się pochwalić takim CV? Dorosły Łukasz Lach ma równie szerokie zainteresowania muzyczne, więc jego flagowy zespół L.Stadt płynie od zadziornego indie rocka, ku surf rockowi, a nawet country, zawsze omijając mielizny. Ostatni album formacji – „L.Story” – to jednak zupełnie nowe otwarcie. Pełen melancholijnego piękna album koncepcyjny o tożsamości i przemijaniu, nagrany do wierszy reżysera teatralnego Konrada Dworakowskiego, z towarzyszeniem Wielkiego Chóru Młodej Chorei. To ten rodzaj rockowej ambicji i wrażliwości, które przejawiali The Beatles na swoich późnych płytach, czy które zbudowały legendę Radiohead.


13.04 | godz. 19:00

AUKSO PLAYS VOO VOO

Voo Voo
Marek Moś – dyrygent
Współpraca orkiestry z zespołem rockowym często służy podreperowaniu budżetów wszystkich zainteresowanych oraz dobrego samopoczucia rockmanów, którzy chcą wierzyć, że jeśli do wyświechtanego riffu dodać szlachetne brzmienie smyczków, to stanie się mniej wyświechtany… Na szczęście ani Voo Voo nie jest zespołem rockowym (choć nim bywa), ani AUKSO nie jest po prostu orkiestrą. Ich wspólna płyta – „21” – która początkowo miała być po prostu jubileuszowym podsumowaniem twórczości zespołu Wojciecha Waglewskiego, przyniosła zupełnie nową jakość. To nie dialog Voo Voo z AUKSO, ale ich wspólna pieśń. Otwartość tyskich muzyków i niezwykła intuicja Voo Voo sprawiły, że nawet przeboje nabrały zupełnie innego charakteru, ale pojawiły się też nowe melodie. Ponowne spotkanie tych żywiołów nie będzie tylko powrotem do „21” – pojawią się również utwory z nowych płyt Voo Voo: „Dobry wieczór” i „7”.


21.04 | godz. 19:00

DREKOTY

Z wykształcenia pianistka i kompozytorka, z wyboru perkusistka (chociaż babci się to nie podobało – uważała, że to nie jest instrument dla dziewczynek). Ola Rzepka dała się poznać jako wszechstronna i utalentowana artystka, zanim stanęła na czele formacji Drekoty. Grała m.in. alternatywne dźwięki w Pogodno i w The Complainer, jazz w Graalu, żydowski surf w Alte Zachen i etno blues w Wovoce – wszystkie te wpływy spotykają się w Drekotach. Fascynującym zespole, który jest eklektyczny, kipiący energią i poetycki, intymny zarazem. Dziewczęce trio – pierwszy w pełni żeński skład na Męskim Graniu (!) – w którym obecnie Oli towarzyszą Natalia Pikuła i Olga Czech, zarejestrowało niedawno długo oczekiwany drugi album, którego premiera wyznaczona została na rok 2018. Śmiało można przypuszczać, że koncert w Tychach opierał się będzie głównie na premierowym materiale.


28.04 | godz. 11:00

KIM SĄ MUZYCY?

Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

Zajęcia opracowane na podstawie książki M.U.ZY.K.A. Michała Libery i Michała Mendyka (wyd. Dwie Siostry)Kim są muzycy? Muzycy to ludzie. A ludzie są różni. Więc i muzycy są różni. Muzyk to: nie-muzyk, podsłuchiwacz, recytator, legenda, mistrz Yoda, szamanka, laska niewidomego, malarz, reżyser filmowy, archeolog, reportażysta, szalony wynalazca. Muzyk to Ty! Nie znasz nut? Nie martw się! Nie chodzisz do szkoły muzycznej? Nie szkodzi. Nie potrafisz grać na żadnym instrumencie muzycznym? Nie ma sprawy. Jeśli masz wyobraźnię – a wiem, że ją masz – to możesz zacząć tworzyć. Próbuj, kombinuj, poszukuj, eksperymentuj! Brian Eno, Madonna, Michael Jackson, Stockhausen – każdy inny, wyjątkowy. Maluj. Słuchaj. Klej. Zestawiaj. Do odważnych świat należy!