Rodzinny Park bł. Karoliny (prawie) zrewitalizowany.

 


Od 2015 trwają inwestycje w dawnym Parku Południowym, obecnie noszącym miano Parku Rodzinnego bł. Karoliny. Powstał tam już plac zabaw, siłownia plenerowa, alejki i mała architektura. Wkrótce zakończy się budowa fontanny, toalety i górki saneczkowej.

Zagospodarowywanie terenu zielonego pomiędzy ul. Tischnera, Sikorskiego i Uczniowską trwa od kilku lat. Jednym z pierwszych wyróżniających się elementów tej przestrzeni był pomnik pamięci Ofiar Katynia, zaprojektowany przez Grzegorza Ratajskiego i odsłonięty w 2013 roku. Wokół pomnika powstały alejki, oświetlenie i ławki. Stopniowo cały teren zaczął nabierać charakteru parku.

W 2015 roku wykonano ponad 800 m2 alejek wraz z energooszczędnym oświetleniem LED za kwotę 245 tys. zł. W kolejnym roku w infrastrukturę parku miasto zainwestowało już blisko 2 mln zł. Powstały kolejne alejki (blisko 4,5 tys. m2 ) wraz z oświetleniem, pojawiło się kilkadziesiąt sztuk ławek, a także kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Wybudowano też plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią, tarasem z deski kompozytowej i urządzeniami do zabawy: huśtawkami, karuzelami, linarium itp. Powstała też siłownia plenerowa, a w ubiegłym roku oddano do użytku mieszkańców tężnię solankową. Na tym inwestycje w Parku Południowym się nie skończyły. W budżecie miasta zabezpieczono bowiem kwotę prawie 1,8 mln zł na dalsze działania, które aktualnie są na ukończeniu.

Działania te to m.in. budowa fontanny (ze schodami, tarasem z deski kompozytowej i oświetleniem), formowanie górki saneczkowej i budowa toalety publicznej. Wszystkie elementy architektoniczne są utrzymane w podobnej estetyce jak dotychczasowe. Elewacje toalet zostały wykonane z murków gabionowych, otoczenie fontanny – z płyt granitowych oraz kamienia sjeneńskiego. Aktualnie w parku prowadzone są prace porządkowe; cały zrewitalizowany teren pomiędzy ulicami Tischnera, Sikorskiego i Mediateką zostanie oddany mieszkańcom do użytku w ciągu najbliższych tygodni.

 


Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 11/538