Potracenia pieszych – Policja apeluje o ostrożność.

 


W ostatnim czasie, na terenie miasta, doszło do dwóch potraceń na oznakowanych przejściach dla pieszych. Wstępne ustalenia policjantów wskazywały na nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez pasy. W obu przypadkach kierującym zostało zatrzymane prawo jazdy, a dokładne okoliczności wyjaśnią prowadzone postępowania. W związku z tym APELUJEMY, zarówno do pieszych jak i kierujących, o ostrożność oraz stosowanie na drodze zasady ograniczonego zaufania.

W miniony piątek oraz sobotę doszło do wypadków drogowych z udziałem pieszych. Do zdarzeń doszło w miejscach przeznaczonych do bezpiecznego przejścia niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli na oznakowanych przejściach dla pieszych. O tragiczne w skutkach wypadki nie trudno jeśli na drodze brak jest wyobraźni kierujących lub pieszych. Kierujący w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość zarówno do obowiązujących przepisów jak i warunków panujących na drodze. Natomiast pieszy zdecydowanie powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania, gdyż dopóki samochód się nie zatrzyma, to pieszy nie ma pewności, że kierujący go widzi. Wówczas nawet jeśli pieszy rozpocznie przechodzenie przez jezdnię to inny kierowca może go nie zauważyć, na przykład popełniając wykroczenie wyprzedzania innego pojazdu na oznakowanym przejściu dla pieszych. W sytuacji rażących naruszeń prawa przez kierowców wobec pieszych, policjanci podejmują decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy. Pamiętajmy, że pieszy w konfrontacji z samochodem może bardzo ucierpieć na zdrowiu, a nawet stracić życie.

Do zdarzenia z dnia 02.02.2018 roku doszło około godziny 6:30 na ul. Mikołowkiej w Tychach. Ze wstępnych ustaleń policjantów wydziału ruchu drogowego wynika, że 25-letnia kierująca samochodem marki Opel Corsa, jadąc lewym pasem ulicą Mikołowską w kierunku Oświęcimia, nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu, który przechodził na oznakowanym przejściu dla pieszych, z lewej strony na prawą. 34-letni poszkodowany trafił do szpitala doznając krwotoku wewnątrz czaszkowego, złamania trzewioczaszki, złamania miednicy oraz barku.

Z kolei do zdarzenia z dnia 03.02.2018 roku, doszło około godz. 9:45 na oznakowanym przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Cyganerii z ul. Czystą w Tychach. Ze wstępnych ustaleń policjantów drogówki wynika, że 57-letni kierujący samochodem marki Opel Vectra, jadąc ul. Cyganerii w kierunku ul. Grota Roweckiego, potrącił pieszego przechodzącego z prawej na lewą stronę. 80-letni poszkodowany najprawdopodobniej ze złamaniem kręgosłupa trafił do szpitala.

Policjanci zatrzymali prawo jazdy zarówno kierującej Oplem Corsa jak i mężczyźnie, który prowadził Vectrą. Mundurowi wyjaśniają szczegóły okoliczności powyższych wypadków i apelują o kierowanie się na drodze nie tylko przepisami ruchu drogowego ale i zdrowym rozsądkiem.

Przypominamy również, że jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych jest brak odpowiedniej widoczności pieszych w porze wieczorowo-nocnej. Dlatego apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży, co zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/