Międzynarodowa konferencja psychoonkologiczna w Tychach/ Szpital Megrez.

 


W dniach 22-24.02.2018 r. w Tychach w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym MEGREZ, odbędzie się V międzynarodowe seminarium edukacyjno-rozwojowe – ścieżka psychoonkologiczna: “W drodze do zdrowia”, którego specjalnym gościem i prelegentem będzie psychiatra i psychoonkolog z Kalifornii dr Mariusz Wirga.  Seminarium odbędzie się pod patronatemdr n. med. Jadwigi Pyszkowskiej Wojewódzkiego Konsultanta w Dziedzinie Medycyny Paliatywnej województwa śląskiego i opolskiego a także Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego w 25-lecie Polskiej Psychoonkologii, jakie przypada w 2018 r.Partnerem wydarzenia są m.in. Simontonowski Instytut Zdrowia, OpalMed, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny MEGREZ Tychy.

“W drodze do zdrowia” – największe autorytety psychoonkologii i medycyny paliatywnej w Tychach

To pierwsze tego typu seminarium na Śląsku. Kadra, która weźmie udział w konferencji to największe autorytety w dziedzinie psychologii, psychoonkologii i medycyny paliatywnej w Polsce i za granicą. Wśród nich prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko, dr n. med. Jadwiga Pyszkowska, dr n. med. Krystyna Rumieniuch, Justyna Pronobis-Szczylik, Jadwiga Koźmińska-Kiniorska, Marta Banout, dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk

Wśród naszych prelegentów i osób prowadzących warsztaty są korony polskiej onkologii i medycyny paliatywnej w Tychach, na Śląsku i w skali kraju. Dr Wirga bywa w Polsce raz, czasami dwa razy w roku. Warto dodać, że jest bezpośrednim uczniem Carla Simontona, pionierem tej terapii w Polsce – mówi Justyna Rutkowska, organizator seminarium, właściciel Verso.

Jak dodaje Justyna Rutkowska, odbiorcami seminarium są pracownicy hospicjów, jednostek paliatywnych i onkologicznych: psycholodzy, psychoonkolodzy, lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki, fizjoterapeuci, opiekunowie niemedyczni, pracownicy socjalni, wolontariusze, kapelani. To bardzo ważne i pomocne seminarium dla pacjentów, ich rodzin i wszystkich zainteresowanych tematem.

Wśród tyskich specjalistów usłyszymy dr n. med. Krystynę Rumieniuch, specjalista medycyny paliatywnej, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny rodzinnej. Pani doktor jest tyszanką, od wielu lat Naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy. Od 17 lat jest dyrektorem Poradni Medycyny Paliatywnej oraz Zespołu Hospicyjnej Opieki Domowej przy tyskim Hospicjum (wcześniej: Poradni Konsultacji i Leczenia Paliatywnego).

Chciałabym przybliżyć Państwu ideę opieki paliatywnej XXI wieku jako szansę i nadzieję człowieka chorego… nie tylko u schyłku życia. Może uda mi się odczarować smutny stereotyp myślenia o tej dziedzinie medycyny.
Zostałam zaproszona jako lekarz z doświadczeniem w tej dziedzinie. Mam nadzieję, że sprostam Państwa oczekiwaniom. Miło mi, że będę mogła wystąpić razem ze specjalnym gościem wydarzenia dr Mariuszem Wirgą.Serdecznie w imieniu swoim i organizatorów zapraszam na to wydarzenie
.

Pani Krystyna Rumieniuch wystąpi ze swoim wykładem 24 lutego.

Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć w trakcie całego seminarium na pomoc psychoonkologa, a specjaliści na konsultacje superwizyjne, które poprowadzi Jadwiga Koźmińska-Kiniorska, psycholog, psychoterapeuta, psychoonkolog, superwizor psychoonkologii, trener PTP.

Uczestnicy będą mogli skorzystać także z zajęć jogi oraz refleksologii z Izabelą Linek, terapeutką jogi i masażu, refleksologiem.

Seminarium w Tychach odbywa się w ramach projektu INTEGRACJA ŻYCIA – lepiej kochać, pracować i być. Kolejne wydarzenie odbędzie się już 21.03.2018 r. będzie to VI ogólnopolskie seminarium edukacyjno-rozwojowe – ścieżka medyczna, którego główną postacią będzie prof. Jacek Santorski, psycholog, psychoterapeuta. W kwietniu natomiast będziemy gościć w Tychach Jacka Walkiewicza, psychologa, mówcę motywacyjnego, trenera.

 

BIO:

dr Mariusz Wirga, lekarz psychiatra

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Certyfikowany psychoonkolog i superwizor psychoonkologii Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego

Trener Terapii Simontonowskiej i Racjonalnej Terapii Zachowania

Trener Terapii Poznawczo-Behawioralnej

Od 1990 roku bliski współpracownik Carla Simontona, a po jego śmierci dyrektor medyczny SimontonCancer Center. Od 1992 roku najbliższy współpracownik Maxie C. Maultsby’ego, twórcy Racjonalnej Terapii Zachowania. Popularyzator Terapii Simontonowskiej i RTZ w Polsce i na świecie.

Obecnie dyrektor medyczny onkologii psychospołecznej w Todd CancerInstitute w Long Beach (Kalifornia), gdzie prowadzi szkolenia i Terapię Simontonowską w programie Beat The Odds.

 

O organizatorze:

Justyna Rutkowska – psycholożka, psychoterapeutka w szkoleniu psychodynamicznym, specjalistka w psychoonkologii, terapeuta Simontona. Prowadzi prywatną praktykę w Tychach i Krakowie. Jest trenerem pracowników ochrony zdrowia w zakresie: higieny psychicznej, komunikacji, monitorowania zdarzeń niepożądanych, bezpieczeństwa opieki zdrowotnej. Zainicjowała projekt Kształcenia uzupełniającego dla Zespołów Opieki Paliatywnej i Jednostek Hospicyjnych pod patronatem dr n. med. Jadwigi Pyszkowskiej, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej województwa śląskiego i opolskiego. Szkolenia prowadziła m.in. dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 7 ŚUM, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie i Katowicach,  Szkoły Zarządzania UŚ, Politechniki Śląskiej, SWPS, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach, wielu publicznych i prywatnych placówek medycznych, w tym hospicyjno-paliatywnych. Aktualnie jest trenerem psychologiczno-medycznego zespołu szkoleniowego projektu Zarządzanie bezpieczeństwem opieki – monitorowanie zdarzeń niepożądanych – Wsparcie szpitali we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki” realizowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia 2016 – 2019.15 lat pracowała w tyskim Hospicjum w opiece domowej i poradni z pacjentami, ich rodzinami, a także dziećmi i rodzinami w żałobie, jako psycholog, terapeuta, trener, koordynator wolontariuszy. Napisała poradnik dla rodziców po stracie dziecka na zlecenie Fundacji ISKIERKA. W roku 2016 zainicjowała projekt „Integracja Życia – lepiej kochać, pracować i być” oraz pierwszy w Tychach Tydzień Mózgu – wydarzenie o zasięgu międzynarodowym.

__________________________________________________________

SPRAWY ORGANIZACYJNE

Miejsce:Wojewódzki Szpital Specjalistyczny MEGREZ Tychy, ul. Edukacji 102

MEDIA

Rzecznik wydarzenia: Marta Witek

kontakt@verso-rozwoj.pl, 690 002 404

SEKRETARIAT WYDARZENIA

Zapisy: Marta Kuśmierz-Latańska

kontakt@verso-rozwoj.pl, 535 774 737