Górnictwo: węgiel pożądany i droższy.

 


W składach węglowych zaczyna brakować surowca, a jego cena wciąż rośnie. Kolejne podwyżki szykują się pod koniec tego miesiąca.

Sprawdziliśmy w kilku miejscach województwa śląskiego i tak np.: tona węgla – orzech 1 dla odbiorcy indywidualnego kształtuje się od 750 zł do blisko 800 zł brutto, zaś dla firm to kwota prawie 800 zł brutto. Retopal dostępny jest w cenie ok. 920 zł za tonę.

W Świętochłowicach węgiel aktualnie można kupić z dnia na dzień, jednak na stanie jest go niewiele.

W Tychach surowiec dostępny będzie dopiero pod koniec miesiąca.

W Bytomiu zaś stworzono listę oczekujących, a na jego dostawę trzeba czekać tydzień.

Natomiast w każdej ilości i bez problemu węgiel można dostać w jednym ze składów w Bielsku Białej, gdzie od lat zaciąga się kredyty po to, by go odpowiednio wcześnie zakupić w dużych ilościach i w ten sposób zabezpieczyć potrzeby odbiorców.

Surowca brakuje, a jego ceny na składach są wyższe o 25 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Zdaniem Łukasza Hobocza z zarządu Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, wpływ na zmniejszone wydobycie w kopalniach ma niski poziom inwestycji w rozpoznaniu nowych złóż i zapewnienie sobie nowych frontów wydobywczych.

O 100 proc. wzrosły ceny na rynkach światowych, podwyższone zostały one też na rynku polskim. Według Łukasza Hobocza także wydłużony sezon grzewczy 2016 – 2017 i problemy geologiczne w wielu kopalniach w pierwszej połowie roku , spowodowały niższe od zaplanowanego wydobycia, a co za tym idzie kolejną falę wzrostów cen. W rezultacie, dystrybutorzy węgla nie zdążyli odbudować zapasów przed kolejnym sezonem.

Nie bez znaczenia też dla wzrostu cen są wprowadzone w Małopolsce i na Śląsku uchwały antysmogowe, które zakazują spalania najtańszych paliw węglowych – mułu, flotu węglowego i węgla brunatnego.

Import mimo że po siedmiu miesiącach br. wyższy o 1,3 mln t, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, nie jest wstanie wypełnić niedoborów w całości.


Źródło : http://nettg.pl/