Październik 2017 w Mediatece.

 


Październik w tyskiej Mediatece :

  • 7 październik 2017 r., godz. 19.00 – AUKSO plays Szostakowicz
  • 14 październik 2017 r., godz. 19.00 – Next Wave / Raphael Roginski
  • 21 październik 2017 r., godz. 19.00 – Polish Sounds / Smolik // Kev Fox
  • 28 październik 2017 r., godz. 19.00 – Aukso4Kids / Altówka 

 


7 październik 2017 r., godz. 19.00 – AUKSO plays Szostakowicz 

Piotr Sałajczyk – fortepian
Piotr Nowak – trąbka
Marek Moś – dyrygent
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Geniusz w cieniu tyrana. Dmitrij Szostakowicz urodził się w 1906 roku, więc całe swoje dorosłe życie spędził w totalitarnym państwie. Z jednej strony hołubiło ono swego wybitnego syna (skomponowana na cześć obrońców miasta i wykonana w oblężonym przez hitlerowców Leningradzie symfonia z miejsca przeszła do legendy, choć Szostakowicza wraz z rodziną wcześniej ewakuowano), otaczało przywilejami, ale z drugiej ograniczało artystyczną i osobistą wolność – kompozytora paraliżował strach o życie swoje i rodziny. Te skrajne emocje obecne są w jego utworach, więc choć talent Szostakowicza rozwijałby się zapewne inaczej poza zasięgiem wzroku Stalina, nigdy się nie dowiemy jak przełożyłoby się to na muzykę. Na szczęście pięknego I Koncertu fortepianowego op. 35 oraz Symfonii kameralnej op. 110bis wysłuchamy poza historycznym i politycznym kontekstem.


14 październik 2017 r., godz. 19.00 – Next Wave / Raphael Roginski 

RAPHAEL ROGIŃSKI

Nie ma chyba w Polsce gitarzysty bardziej wszechstronnego i zarazem tak osobnego, jak Raphael Rogiński. Jest tym dla gitary, kim dla współczesnej polskiej pianistyki jest Marcin Masecki (nie raz zresztą spotykali się na scenie) – niespokojnym duchem, który nie uznaje granic. Szuka, błądzi, znajduje, kłania się tradycji i jednocześnie ją kwestionuje. Jazzowe, klasyczne, muzykologiczne i etnomuzykologiczne wykształcenie pozwala mu na swobodne poruszanie się pomiędzy epokami i krainami geograficznymi. Równie kompetentny i wiarygodny jest, kiedy gra nową muzykę żydowską w Shofar i Cukunft, gdy wymyśla na nowo bluesa w Shy Albatross, pochyla się nad pieśniami kurpiowskimi w Żywiźnie, czy kiedy interpretuje Bacha. Albo Johna Coltrane’a. W Tychach pokłoni się angielskim mistrzom, w tym Henry’emu Purcellowi, któremu poświecił niedawno cały album.


21 październik 2017 r., godz. 19.00 – Polish Sounds / Smolik // Kev Fox 

Andrzej Smolik nie wymaga rekomendacji. To kompozytor, producent i multiinstrumentalista, znany z Wilków, współpracy z Katarzyną Nosowską i całą plejadą gwiazd polskiej muzyki przełomu stuleci, a także autor intrygujących płyt solowych, penetrujących pogranicze popu, alternatywy i elektroniki. Powiedzieć, że dorobił się własnego, rozpoznawalnego brzmienia, to nic nie powiedzieć – jego produkcje to właściwie osobny gatunek muzyczny. I kiedy już zdawać się mogło, że powiedział wszystko, co miał do powiedzenia, spotkał na swojej drodze brytyjskiego wokalistę Keva Foxa, trochę łobuza, trochę czarodzieja. Razem nagrali album, zatytułowany po prostu „Smolik / Kev Fox”, który nie tylko zapewnił im Fryderyka, ale przede wszystkim katapultował ich w trasę koncertową, na której okazało się, że takiego duetu jak Smolik i Fox dawno nie było.


28 październik 2017 r., godz. 19.00 – Aukso4Kids / Altówka 

Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

Nieco większa od skrzypiec altówka będzie gwiazdą tego spotkania. Jej ciepły altowy głos wyciszy nas i ukoi. Porównamy ją z poznanymi miesiąc wcześniej skrzypcami. Sprawdzimy, czy małe różnice mogą mieć duże znaczenie. Dowiemy się czy na altówce gra się trudniej niż na skrzypcach, czy potrzeba więcej siły i energii? Kto pierwszy komponował na altówkę? I czy faktycznie przypomina barwą ludzki głos? A czy efy to jakieś elfy? Usłyszymy altówkę solo i w duecie ze skrzypcami – posłuchamy jak rozmawiają. Będziemy mogli spróbować zagrać na altówce i wspólnie wykonamy ćwiczenia przygotowujące do gry na tym instrumencie.

UWAGA!
Przypominamy, że jeden bilet uprawnia do uczestnictwa w warsztatach 1 dziecko i 1 rodzica/opiekuna. Warsztaty adresowane są do dzieci między 5 a 10 rokiem życia.