Teatr Konesera w Teatrze Małym : „Dybuk” – Teatr Polski z Bydgoszczy.

 


Teatr Mały zaprasza w sobotę 9 września o godz. 18.00 na spektakl „Dybuk” Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Spektakl odbędzie się w ramach cyklu Teatr Konesera i zainauguruje sezon kulturalny 2017/2018.

Do teatru powraca kurtyna, a na scenie ożywają skrywane za nią od dawna duchy. Czym jest to przywoływanie przeszłości, zapomnianych i utartych konwencji? I któż miałby uwierzyć w dybuka wchodzącego w ciało aktorki? Zapraszamy na legendę o duchu, który zamieszkał w ciele przeznaczonej mu ukochanej. To historia miłości, niepozbawionej grozy, ale przekraczającej granice światów, konwencji oraz teatru. Jednak ostrzegamy, nie jest to zabawa niewinna, bo dawno zaniechany świat powróci, a kiedy kurtyna w końcu opadnie, pozostaniemy w teatrze tylko my – bez kostiumów, całkowicie widzialni. A z nami nasze opętańcze duchy. Bohaterowie Dybuka zmagają się na scenie z opowieścią, która wydaje się tak obca, że trudno opowiedzieć ją bez przypisów.

Spektakl przedstawia grupę nauczycieli i uczniów zmagających się z tragiczną śmiercią jednego z nich. Wystawiają Dybuka i zapożyczonymi słowami konfrontują się z własnym sumieniem. Żydowska rzeczywistość duchowa i obyczajowa początku XX wieku – obca i egzotyczna, paradoksalnie staje się dla nich narzędziem do mówienia o sobie. Zanurzając się w fikcji, urzeczywistniając dawno zapomniany świat, odsłaniają to, co wyparte i wstydliwe w ich społeczności.

Dybuk inspirowany dramatem Szymona An-skiego, w opracowaniu Ignacego Karpowicza, jest efektem zespołowej pracy, wspólnej refleksji dotyczącej mechanizmów przemocy, z którymi młodzi ludzie mierzą się w szkole. Historia zmarłego chłopaka, który powraca jako duch, jest opowieścią o winie indywidualnej i zbiorowej. O świecie, w którym hejt się banalizuje. O grzechu zaniechania i jego konsekwencjach. O tym, co nasze kozły ofiarne opowiadają o nas samych.

Czas trwania: 80 minut bez przerwy
Ignacy Karpowicz oraz zespół aktorski Dybuk
reżyseria: Anna Smolar
asystentka reżyserki: Hanna Maciąg
scenografia i kostiumy: Anna Met
asystentka scenografki: Marta Kuliga
muzyka: Natalia Fiedorczuk
reżyseria światła: Michał Głaszczka
inspicjentka: Hanna Gruszczyńska
występują: Mirosław Guzowski, Hanna Maciąg, Irena Melcer, Maciej Pesta, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski, Michał Wanio, Małgorzata Witkowska

Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie teatru i na Ticket Portal.


Źródło : http://umtychy.pl/