AUKSO 3.1 – wrzesień w Mediatece.

 


Lato jeszcze nie odpuszcza, ale my już za kilka dni ruszamy pełną parą! Przed nami 3. sezon koncertowy, a więc nowy repertuar, znakomici artyści, porywające spotkania. Na stronie AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy ogłosiliśmy program obejmujący 4 nadchodzące miesiące w Mediatece. W nadchodzącym miesiącu w ramach sprawdzonej formuły zapraszamy Państwa serdecznie do naszej siedziby na 4 spotkania wpisane w 4 cykle programowe – jak zwykle mogą Państwo liczyć na to, co najcenniejsze na polskiej scenie muzyki współczesnej i popularnej.

Do zobaczenia w Tychach!


09.09 | godz. 19:00 | AUKSO MODERN

AUKSO PLAYS KONIECZNY

Joanna Słowińska – śpiew

Stanisław Słowiński Quintet

Marek Moś – dyrygent

W 1959 roku Zygmunt Konieczny, wciąż jeszcze student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, zajrzał do Piwnicy pod Baranami i musiało mu się spodobać, bo okazał się jednym z tych, którzy zdefiniowali jej brzmienie. Komponował przede wszystkim dla Ewy Demarczyk, by z biegiem czasu poświęcić się głównie muzyce teatralnej i filmowej. Jest autorem muzyki do przedstawień wybitnych reżyserów, m.in. Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego i Tadeusza Łomnickiego. Stworzył niezapomniane ścieżki dźwiękowe, z „Lawą” Tadeusza Konwickiego i „Janciem Wodnikiem” Jana Jakuba Kolskiego na czele. „Taki pejzaż” to koncert, którym mistrzowi piosenki poetyckiej kłaniają się jazzowy skrzypek Stanisław Słowiński (autor aranżacji, na czele swojego kwintetu) oraz wokalistka Joanna Słowińska. Towarzyszy im oczywiście AUKSO, pod batutą Marka Mosia.


16.09 | godz. 19:00 | NEXT WAVE

DJ LENAR

Marcin Lenarczyk (DJ Lenar) – gramofon, loopstacja

Edyta Czerniewicz – wiolonczela

Mikołaj Pałosz – wiolonczela

„Album dedykowany pamięci polskich Żydów i ich wspaniałej kultury…” – wydawca, nieoceniona Bôłt Records, dość lakonicznie przedstawia „Dritte Shtilkay”. A przecież warto się przy tym oryginalnym materiale zatrzymać na dłużej. Tym bardziej, że mamy do czynienia z płytą, która oddziałuje na słuchacza na dwóch płaszczyznach – historycznej i estetycznej. To współczesna muzyka, ale powstała na kanwie nagrań starych warszawskich kantorów, z ebonitowych płyt znalezionych przez Marcina Lenarczyka w Tel Awiwie. Nie jest to zresztą pierwszy kontakt tego turntablisty, producenta i kompozytora z muzyką żydowską, bo współtworzył klezmersko-jazzową formację Meritum. Ale czerpie też z innych źródeł: reinterpretował Lutosławskiego i Rudnika, dekonstruował irlandzkie pieśni ludowe z Garthem Knoxem, improwizował z Johnem Tilburym, komponował muzykę do spektakli teatralnych.


23.09 | godz. 19:00 | POLISH SOUNDS

MARCIN WASILEWSKI TRIO

Marcin Wasilewski – fortepian

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Michał Miśkiewicz – perkusja

Trudno uwierzyć, że już od niemal ćwierćwiecza pewnym krokiem poruszają się po cienkiej linii oddzielającej jazzową tradycję od nowoczesności, zachowując przy tym niezachwianą równowagę. Od 1993 roku zespół występuje w stałym składzie (grającemu na fortepianie Wasilewskiemu towarzyszą kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz), więc trudno się dziwić nie tylko szlachetności brzmienia, ale i unikalnemu porozumieniu pomiędzy liderem a sekcją rytmiczną. „Są pełni życia, nawet kiedy lunatykują” – świetnie uchwycił to zespojenie nastrojowości z wirtuozerią recenzent „The Guardian”. Swój styl trio konsekwentnie rozwija na płytach wydawanych przez kultową niemiecką wytwórnię ECM – ostatnio „Spark of Life”, nagraną ze szwedzkim saksofonistą Joakimem Milderem – ale i współpracując Tomaszem Stańko, zarówno w studiu nagraniowym, jak i na scenie.


23.09 | godz. 11:00 | AUKSO4KIDS

SKRZYPCE

Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

W kolejnym jesiennym cyklu czterech spotkań Aukso4Kids poznamy muzyków orkiestry Aukso oraz ich instrumenty. To smyczkowa orkiestra kameralna. Zaczniemy od skrzypień, przepraszam od skrzypiec. To wielki-mały instrument należący do grupy instrumentów smyczkowych. Z pomocą muzyków Aukso poznamy jego sekrety i odszukamy duszę. Sprawdzimy czy można zagrać na jednej strunie, jak brzmi najwyższy dźwięk, czy smyczek jest niezbędny aby zagrać na skrzypcach i czemu siedzi na nim żabka? Co ślimak i koń mają wspólnego z tym instrumentem? Poznamy słynne utwory napisane na skrzypce przez znanych kompozytorów i wielkich wirtuozów. Dowiemy się kim jest lutnik i czy ważne jest z jakiego drewna buduje się skrzypce. Sami także spróbujemy zbudować instrumenty strunowe. A czy istnieją elektryczne skrzypce? No i od czego się to wszystko zaczęło. Zastanowimy się co oznacza powiedzenie: grać pierwsze skrzypce. Skrzyp, skrzyp, skrzyp!

**

Bilety na koncerty w ramach cykli AUKSO MODERN i POLISH SOUNDS są dostępne w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketpro.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc). Bilety na warsztaty AUKSO4KIDS są dostępne wyłącznie w przedsprzedaży w punktach Ticketpro oraz w sklepie internetowym www.ticketpro.pl