Kultowe osiedle A: Potańcówka – Tancerze do par!

 


Na zakończenie wakacji proponujemy świetną plenerową zabawę taneczną z muzyką na żywo i mini – warsztatami tanecznymi.

Do tańca zagrają i animacje taneczne poprowadzą kapele Rube Świnÿe i Pokrzyk.

W czasie warsztatów dowiemy się między innymi, jak zawirować w transowym oberku, jak nie zmęczyć się w polce, co to „krzyżok”, „mietlorz”, „klapok” oraz jak ułożyć w 20 sekund wiejską przyśpiewkę, której nie wstyd zaśpiewać kolejnego dnia.

Zapraszamy wszystkich chętnych, bez limitu wiekowego!

Warto mieć: wygodne, płaskie buty do tańca (ewentualnie z małym obcasem)
Panie: wirujące spódnice
Panowie: koszule z kołnierzykiem i marynarki do kręcenia

Rube Świnÿe
To skład zawołany, który zadebiutował na małej scenie Wszystkich Mazurków Świata. Kapela złożona z 3 muzyków (Andrzej Teofil,Katarzyna Dudziak, Mateusz Dyszkiewicz) grających w różnych kapelach tradycyjnych i folkowych wykorzystuje podczas koncertu rzadko spotykane w muzyce tradycyjnej połączenie dwóch akordeonów zwanych pieszczotliwie po śląsku „świniokami”. Sięgają również po inne instrumenty (skrzypce, basy, klarnet, bęben obręczowy, trąbka), oraz tradycyjne techniki śpiewu. Świnÿe łączą bezkompromisową improwizację z jazzową fantazją pomnożoną radością z grania jaka towarzyszyła dawnym wiejskim muzykantom.

Pokrzyk
Członkowie zespołu spotkali się w Krakowie, gdzie od 2015 do 2017 roku działali w Kapeli z Innej Struny. Połączyła ich fascynacja tradycyjną muzyką taneczną oraz obrzędową z Polski i innych stron świata.
Zespołowi patronuje pokrzyk – wilcza jagoda, tajemnicza roślina spokrewniona z mandragorą. Według medycyny ludowej, odpowiednio zastosowana, przynosiła niezwykle barwne, żywe i głębokie sny…
Zespół gra muzykę oraz prowadzi tańce nie tylko z różnych części Polski, ale także z Mołdawii, Rosji, czy Ukrainy.

„Kultowe Osiedle A” to wakacyjne propozycje Muzeum Miejskiego w Tychach dla mieszkańców w ramach „Programu rewitalizacji dla miasta Tychy”.


Źródło : http://muzeum.tychy.pl/