Działania profilaktyczne „Zaraz wracam”.

 


Tyscy policjanci wraz z strażakami, strażnikami miejskimi, przedstawicielem tyskiej rady miasta oraz portalem internetowym 112Tychy prowadzili działania profilaktyczne pn. „Zaraz wracam”. Podczas działań przeprowadzona została symulacja ratowania dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upałów. Przedsięwzięcie miało na celu uwrażliwić społeczeństwo na to, by nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę dzieci i zwierząt.

Wczoraj na parkingu jednego ze sklepów przy al. Bielskiej w Tychach zorganizowane zostały działania profilaktyczne pn „Zaraz wracam”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez tyskich policjantów, strażaków, strażników miejskich, przedstawiciela tyskiej rady miasta oraz portal internetowy 112Tychy. Podczas działań przeprowadzona została akcja ratownicza wobec pozostawionego dziecka w samochodzie podczas upałów. Gdyby każdy się zastanowił ile razy zdarzyło mu się zostawić swoje pociechy w samochodzie i powiedzieć „zaraz wracam”? Nie każdy jednak zaraz wraca lub ma świadomość, że naraża w ten sposób dzieci i zwierzęta na utratę zdrowia a nawet życia. Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Wysoka temperatura prowadzi do drastycznego nagrzania się wnętrza samochodu, co stanowi śmiertelne zagrożenie. Działania miały na celu uświadomienie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z tego typu sytuacjami. Policjanci apelowali by nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę dzieci i zwierząt. Każdy chętny mógł spróbować zareagować i uratować dziecko podczas symulacji poprzez wybicie szyby w samochodzie. Założeniem działań było także zwrócenie uwagi na obojętność i brak reakcji ze strony innych osób. To właśnie dzięki szybkiej interwencji drugiego człowieka, w razie zagrożenia, osoba poszkodowana ma szanse przeżyć.

Spotkanie z mieszkańcami było znakomitą okazją do propagowania szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drodze. Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymywali opaski odblaskowe, a zarówno dzieci jak i seniorzy mogli porozmawiać z policjantami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Najmłodsi mieli okazję zobaczyć radiowóz co było dla nich dużą atrakcją.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/