Działania „Bezpieczny Weekend” rozpoczęte.

 


Dzisiaj rozpoczynają się działania „Bezpieczny Weekend”. W tym czasie nad bezpieczeństwem na drogach szczególnie czuwać będą tyscy policjanci. Pamiętajmy, że stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa jesteśmy w stanie uniknąć większości wypadków.

Działania będą trwać do 15 sierpnia 2017 roku. W tym czasie policjanci z drogówki wyruszą na tyskie drogi, by dbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. Aby ten długi weekend był spokojny apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych. Poza miastem o zwracanie uwagi na pobocza, a przede wszystkim aby kierowcy nie poruszali się z nadmierną prędkością. W trakcie złych warunków atmosferycznych piesi i rowerzyści są po prostu niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa często za późno. Piesi także powinni być bardziej czujni i skoncentrowani w czasie przekraczania jezdni, aby uniknąć zderzenia z samochodem.

Do podróży należy się odpowiednio przygotować, zadbać o auto – sprawdzić płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek. Kierowcy muszą sprawdzić do kiedy ważne jest OC pojazdu i jego badanie techniczne. Równie ważne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic w samochodzie nie może leżeć „luzem”. W przypadku zdarzenia drogowego nawet książka, czy butelka z wodą mogą poważnie zranić osoby poruszające się autem.

Policjanci szczególną uwagę skupią na przekroczeniach prędkości, gdyż corocznie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wszystkich wypadków. Nie warto się więc śpieszyć – oprócz uszczuplenia portfela, ryzykujemy także własne i cudze życie. To samo dotyczy pasów – nie zapinajmy ich dla uniknięcia mandatu, róbmy to dla poprawy własnego bezpieczeństwa. Policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości kierowców. Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/