Policjanci na trasie z rowerzystami.

 


Rowerzyści są uczestnikami ruchu drogowego, należy na nich zwracać uwagę; oni również powinni bezpiecznie korzystać z dróg, być dobrze widoczni, oświetleni – przypominają śląscy policjanci, którzy wyruszyli w trasę wraz z rowerzystami.

Dziś funkcjonariusze śląskiej drogówki przejechali z kilkudziesięcioosobową grupą rowerzystów ulicami Tychów – sprzed urzędu miasta na tzw. dziką plażę nad Jeziorem Paprocany.

– Chcieliśmy pokazać, że rowerzyści są również uczestnikami ruchu drogowego, że należy na nich zwracać uwagę. Jednocześnie chcemy promować bezpieczeństwo wśród nich, przypominać, że powinni oni bezpiecznie korzystać z dróg, być dobrze widoczni, być oświetleni – powiedział nadkomisarz Tomasz Gogolin ze śląskiej komendy policji.- Dlatego rozdajemy elementy odblaskowe; rozdawane są też zestawy oświetlenia, a jeden dzisiejszy solenizant otrzymał ładny kask – też w odblaskowym kolorze – zaznaczył policjant.

To działanie śląskiej drogówki to część trwającej ogólnopolskiej akcji policji na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów, która z kolei wpisuje się w rozpoczętą w kwietniu br. z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji kampanię pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

W Warszawie policja koordynowała paradę rowerzystów ulicami miasta, zakończoną przed stołeczną komendą, gdzie odbył się piknik edukacyjny.

Według danych Komendy Głównej Policji w całym kraju od stycznia do maja br. rowerzyści uczestniczyli w ponad 2,6 tys. wypadkach, w których zginęło 138 z nich, a niemal 2,4 tys. zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami były: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu i niedostosowanie prędkości do warunków.

Z kolei w całym 2016 r. rowerzyści uczestniczyli w Polsce w ponad 4,7 tys. wypadkach drogowych, w których zginęło ich 271. Na drogach woj. śląskiego w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło 130 rowerzystów.

Policjanci wskazują, że ponieważ rower nie wymaga rejestracji, trudno jest określić liczbę jego właścicieli. Zwracającą jednak uwagę, że nasilenie ruchu rowerowego jest dostrzegalne „gołym okiem”. Według szacunków w 2016 r. sprzedaż rowerów wyniosła ok. 1 mln sztuk. Podobnie było w latach 2015 i 2014.

– Wynika z tego, że Polacy chcą uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzyści. Niestety, nie zawsze drogi są dla nich bezpieczne – podkreślają funkcjonariusze. Dlatego policjanci ze śląskiej drogówki opracowali ulotkę dotyczącą rowerzystów – składającą się z dwóch części: jak należy zachowywać się na rowerze i jak należy traktować rowerzystów na drogach.

– To przełożenie na prosty język Kodeksu Ruchu Drogowego, o którego zasadach – choć większość z nas jeździ na rowerze, albo prowadzi samochód – często zapominamy. To m.in. przypomnienie, jak należy wyprzedzać jadącego rowerzystę i inne wskazówki wynikające z kodeksu, który nakłada na nas różne obowiązki, aby było bezpiecznie – podkreślił Gogolin.

– Chcemy, żeby było bezpiecznie. To podstawowy nasz cel. Myślimy, że cenna jest każda inicjatywa, która to uświadamia – także tym osobom przy plaży. Gdy zobaczą, że są rowerzyści, jest policja, coś się dzieje – może, gdy pojadą następnym razem samochodem i zobaczą rowerzystów, przypomną sobie, że trzeba ich ominąć trochę szerzej – dodał policjant.


Źródło : http://slask.onet.pl/