Tyską młodzież pochłonęła gorączka sportowych emocji.

 


W niedziele mieli okazję na żywo kibicować kolegom z Czech i Niemiec podczas pierwszego meczu grupy C młodzieżowych mistrzostw Europy w piłce nożnej, a dzień później w miejskiej hali sportowej rozegrali własny turniej. Uczniowie z niemal 30 tyskich szkół w sportowym stylu podsumowali prowadzony w Tychach program promujący zdrowie.

Turniej, który odbył się w poniedziałek w Hali Sportowej Tychy związany był z realizowanym w mieście programem edukacyjnym Zdrowe Tychy. Po zeszłorocznym etapie, gdzie około 10 tys. uczniów kreatywnie zdobywało wiedzę na temat zdrowego odżywiania przyszedł czas na aktywność fizyczną. Każda uczestnicząca szkoła zobowiązała się wykonać i udokumentować przynajmniej trzy zadania takie jak podchody, dzień tańca, inicjatywa własna czy obowiązkowe rozgrywki sportowe. Właśnie w ramach ostatniego zadania uczniowie stanęli do finałowej rywalizacji 19 czerwca.

Zebranych na hali uczniów i nauczycieli powitała sprawująca nad przedsięwzięciem patronat Daria Szczepańska – Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych, a gośćmi specjalnymi byli reprezentanci sekcji młodzieżowej GKS Tychy. Zanim rozpoczęły się zmagania sportowe odbyła się uroczysta parada drużyn. Dodatkową atrakcją był prowadzony na żywo konkurs w mediach społecznościowych, gdzie uczestnicy oznaczali wykonane na miejscu zdjęcia hashtagiem #ZdroweTychy.

Z całą pewnością emocje towarzyszące turniejowi rozgrywanemu na Stadionie Miejskim wpłynęły na poziom i zaangażowanie uczniów w naszą imprezę – mówi Aldona Iwaniuk ze Stowarzyszenia Inicjatywa Tyska. Duże wydarzania sportowe odbywające się w mieście oraz program Zdrowe Tychy to doskonałe okoliczności do promocji wśród młodych tyszan aktywności fizycznej, a w konsekwencji szeroko rozumianego zdrowego trybu życia – dodaje.

Rozegrane zostały cztery mecze finałowe w czterech różnych dyscyplinach w zależności od poziomu kształcenia. Pierwsze miejsce w piłce nożnej zdobyła Szkoła Podstawowa nr 10 w Tychach. W cztery ognie triumfowała Szkoła Podstawowa nr 6 w Tychach. Na poziomie gimnazjum rozegrany został mecz koszykówki, gdzie zwycięzcą okazało się Gimnazjum nr 10 w Tychach. Szkoły średnie walczyły o tytuł najlepszej drużyny w siatkówce – tu ostatecznie zwyciężyła reprezentacja IV Liceum Ogólnokształcącego w Tychach.

Na zakończenie wręczone zostały sprawności potwierdzające realizację zadań oraz trofea wywalczone w rozgrywkach.

Trzeci, ostatni etap Zdrowych Tychów rozpocznie się z początkiem nowego roku szkolonego pod hasłem „Lider Zdrowia”. W jego ramach uczniowie będą realizować inicjatywy związane m.in. z kulturą kibicowania.

Inicjatorem i pomysłodawcą Zdrowych Tychów jest stowarzyszenie na rzecz rozwoju miasta „Inicjatywa Tyska”, a patronat honorowy nad realizacją programu objęła Daria Szczepańska, Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych. Oprócz działań dla szkół w ramach przedsięwzięcia w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca na tyskim Rynku odbywają się „Tyskie Targi Śniadaniowe”. Zasadniczym celem programu jest międzypokoleniowa promocja zdrowego stylu życia wśród mieszkańców miasta Tychy. Bieżące relacje z działalności szkół oraz inne informacje dotyczące inicjatywy można znaleźć na profilu www.facebook.com/zdrowetychy

Zdjęcia: Adam Osiński