Niedziela z przewodnikiem w Starym Magistracie.

 


Zapraszamy do Starego Magistratu (pl. Wolności 1) na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Andrzej Czyżewski (1930 – 2016). Architekt, fotograf, pisarz. Wspomnienie”. Wystawa otwarta zostanie dzień wcześniej, w ramach 10. Tyskiej Nocy Muzealnej. O Andrzeju Czyżewskim opowie córka Agnieszka Czyżewska. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Andrzej Czyżewski (1930 – 2016) był architektem, od 1958 roku pracował w Miastoprojekcie Nowe Tychy. Samodzielnie lub wraz z żoną Marią, również architektem, zaprojektował Technikum Budowlane (dziś Zespół Szkół nr 5 w Tychach), szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum Tychów, kościół św. Jadwigi oraz wiele innych obiektów w mieście.
Z zamiłowania był fotografem, autorem licznych zdjęć dokumentujących budowę naszego miasta, człowiekiem o wielu zainteresowaniach i pasjach. Andrzej Czyżewski był bratem ciotecznym Marka Hłasko, spadkobiercą pisarza i autor jego biografii.
Wystawa, którą przygotowały dr Maria Lipok – Bierwiaczonek i Agnieszka Czyżewska (córka) przypomni znane i odkryje nieznane wątki z życia Andrzeja Czyżewskiego.


Źródło : http://muzeum.tychy.pl/