Teatrowcy i Epopeja – KT Mamro w Teatrze Małym.

 


Powiedzieć, że Mamro specjalizuje się w mądrej komedii, to nic nie powiedzieć. Oni komedią oddychają, śpią w niej,
kąpią się co wtorek, rozumieją, że sceniczny śmiech to nie tylko zgrywa, ale i przesłanie, początek zdumienia nad konstrukcją rzeczywistości. Grzegorz Reszka i jego zespół zdecydowali się ujawnić kulisy tworzenia spektaklu teatralnego i filmu historycznego.

„Teatrowcy” i „Epopeja” to rozpisana na dwie części historia o tym, jak ambicje artystyczne zderzają się z bylejaką rzeczywistością. Z nieodpowiedzialnym materiałem ludzkim. Ze złośliwością przedmiotów martwych i skromnoscią budżetów. 

W „Epopei” cała Polska, a przynajmniej sławny reżyser, producent o dobrej opinii w branży i kilka ministerstw, walczy o wielki fresk narodowo – historyczny. Minister kultury ma oczekiwania wobec twórów, minister obrony również. Wszyscy chcą zobaczyć ten film, a to znaczy, że wszyscy chcą przy nim gmerać. Wszyscy mają swoją wizję wojny i tego z jak wielkim zadęciem o niej opowiedzieć. Czyste bohaterstwo pokazane przez czystych ludzi o czystych intencjach, staje się czystą kompromitacją.

„Teatrowcy”, czyli taki nowy schaefferowski „Scenariusz dla trzech aktorów” i reżysera przenosi nas do sali teatralnej: modny i ambitny reżyser wystawia dość mglistą sztukę i musi zmagać się z oporem zespołu aktorskiego.

Kolejne migawki z prób, które idą źle, toczą się od niemocy
do awantury, przedzielają mikro-monologi reżysera. Wielkie
słowa, mina guru, a potem wracamy do rzeczywistości. Teatr to jest czysta proza: otarcia z powodu niedopasowanego kostiumu, doły psychiczne i załamania, idiotyczne pomysły oraz tandetna realizacja. W dyptyku Reszki demaskującym napuszenie polskiego
teatru i grozę filmu godnościowego ukrywa się esencja naszego chciejstwa i konformizmu. Ryczymy ze śmiechu z kolejnych wolt bohaterów i ich zgniłych kompromisów, bo wiemy, że my też byśmy je popełnili. Dla świętego spokoju, żeby skończyć zaczęte, mieć to już za sobą.

TEATROWCY
REŻYSERIA / SCENARIUSz ▷ Grzegorz Reszka
AUTOR ▷ Paweł Mitrowski, Grzegorz Reszka

EPOPEJA
OPRACOWANIE MUZYCZNE, KOSTIUMY I REŻYSERIA
▷ Grzegorz Reszka
REKWIZYTY ▷ Lech Tarczyński, Remigiusz Stopa

OBSADA ▷ Marcin Turek, Piotr Wawer, Tomasz Mitrowski, Paweł Mitrowski, Marcin Górski, Krzysztof Siwiński, Sebastian Budnicki, Jakub Żaba Jankowski, Joanna Mazurkiewicz, Kamila Brodowska, Marta Jedynak, Ewelina Napora, Małgorzata Labuda, Blanka Pieńkos. 

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie teatru i na https://www.ticketportal.pl/Venue/1240002


Źródło : https://www.kiwiportal.pl/