Pierszwa runda Samochodowych Mistrzostw Tychów 2017 za nami.

 


Choć mamy jeszcze kalendarzową zimę, to podczas pierwszej rundy Samochodowych Mistrzostw Tychów 2017, zawodnicy rywalizowali już w słonecznej, wiosennej aurze. W niedzielę 5 marca najlepsi na Torze Fiata okazali się Florian Wójcik Mirski z Marcinem Kalecińskim w Subaru Imprezie. Oprócz zwycięzców tyskie zawody ukończyły jeszcze 72 załogi.

W słoneczną niedzielę, na obiekcie Fiat Chrysler Automobiles rywalizacja toczyła się nie tylko w klasyfikacji generalnej zawodów, lecz także w poszczególnych klasach. O tym, kto wygra, decydowała suma czasów z trzech przejazdów 3,3-kilometrowej próby sportowej wytyczonej przez organizatorów na obiekcie w Bieruniu. I tak zwycięstwo w kategorii Cento, przeznaczonej dla zawodników w samochodach, które kiedyś opuszczały bramy tyskiej fabryki, padło łupem Krzysztofa Wadasa, pilotowanego przez Krystiana Papkoja. Załoga Fiata Seicento o niemal 6 sekund pokonała Marka Mendelę i Roberta Krzyża. Tuż za wymienionym duetem uplasowali się Piotr Bugajski i Bartosz Krawiec.

W klasie 1 bezlitosna dla rywali okazała się załoga Łukasz Semik / Miłosz Górny w Fiacie Seicento. W trakcie trzech przejazdów próby sportowej zwycięzcy klasy wypracowali sobie ponad 12 sekund przewagi nad kolejnymi załogami. Drugie miejsce wywalczyli Paweł Oślak i Patrycja Wendzel w Fiacie Seicento, a na trzeciej pozycji zawody ukończyła załoga Leszek Gluza i Kamila Klaczańska (także Fiat Seicento).

Według podobnego scenariusza rozegrała się batalia o triumf w klasie 2. Tu najlepszymi czasami popisali się Grzegorz Ciombor i Joanna Jandura w Hondzie Civic. 12,81 sekundy za zwycięzcami klasy uplasowali się Daniel Dembinny z Damianem Włodarczykiem (Honda Civic). Trzecia załoga – Dawid Tomala i Tomasz Malczewski do drugiego miejsca straciła 1,11 sekundy.

Wyjątkowo zaciętą walkę o zwycięstwo obserwowaliśmy w klasie 3, w której Łukasz Kępa i Krysia Bywalec (Honda Civic) ostatecznie musieli uznać wyższość Michała Grucy z Danielem Okrutniakiem w Renault Clio. Na mecie 1. rundy SMT 2017 te dwie załogi dzieliło zaledwie 1,49 sekundy. Podium klasy 3 uzupełnili Sebastian Puzoń z Aleksandrą Przybyłek w Renault Clio.

W rywalizacji najmocniejszych samochodów, czyli klasie 4, o zwycięstwie zdecydowała nie tylko szybka jazda, lecz także unikanie błędów i kar. W tym najlepsi byli Florian Wójcik Mirski, którego pilotował Marcin Kaleciński. Załoga Subaru Imprezy była o 2,34 sekundy szybsza od Artura Kobieli i Kamila Wala w Audi RS3. Łukasz Kobiela i Tobiasz Spratek musieli się zadowolić najniższym stopniem podium. Załoga w Mitsubishi Lancerze otrzymała 10-sekundową karę za dotknięcie jednej z szykan, co kosztowało ich zwycięstwo w pierwszej tegorocznej rundzie tyskiego cyklu.

Pierwsza trójka klasy czwartej stanowiła jednocześnie podium klasyfikacji generalnej zawodów. Czwarte miejsce wywalczyli Michał Ferenczak i Bartosz Chotarski (Subaru Impreza), do których zaledwie 1,06 sekundy stracili Mirosław Macura z Grzegorzem Pikułą (Mitsubishi Lancer). Na szóstej pozycji zawody ukończyli Michał Gruca i Daniel Okrutniak. Załoga Renault Clio była najwyżej sklasyfikowanym duetem w samochodzie z napędem na jedną oś. Siódme miejsce należało do Łukasza Kępy z pilotką Krysią Bywalec. Podobnie jak Gruca i Okrutniak, także i ta załoga mogła się pochwalić pokonaniem kilku konkurentów w znacznie mocniejszych samochodach z napędem na 4 koła. Trzy ostatnie miejsca pierwszej dziesiątki zajęli kolejno: Kamil Hornik / Krzysztof Pietruszka (Subaru Impreza), Tomasz Mizera / Sławomir Wajsman (BMW e36 M3 Compact) oraz Sebastian Puzoń i Aleksandra Przybyłek (Renault Clio).

5 marca na Torze Fiata rywalizowali także goście, czyli zawodnicy dysponujący licencją rajdową. Ich czasy nie są wliczane do klasyfikacji generalnej zawodów. W klasie gość wystartował m.in. Szymon Cieślak, czyli Rajdowy Mistrz Śląska z 2012 roku, który ostatecznie zajął drugie miejsce – 2 sekundy za Kamilem Rybką i Krzysztofem Grzesikiem (Citroen Saxo). Trzecie miejsce wywalczyli Adrian Franiszyn oraz Marcel Klaja (Honda Civic).

Kolejna runda Samochodowych Mistrzostw Tychów już za miesiąc, 9 kwietnia, także na Torze Fiata. Zawodników już dziś zapraszamy do rywalizacji, a kibiców do wizyty na obiekcie Fiat Chrysler Automobiles.

Podobnie jak w poprzednich sezonach, także i w tym roku Samochodowe Mistrzostwa Tychów mogą się odbyć dzięki wsparciu sponsorów i partnerów Automobilklubu Ziemi Tyskiej: Fiat Chrysler Automobiles Polska, Silesia Oil – AVIA, Inter Cars, dystrybutor żywic poliestrowych www.zywica.eu, Miasto Tychy, Info Graf, Time4, Super-Nowa.pl oraz serwisu Rajdy24.pl.

Klasyfikacja generalna 1. rundy Samochodowych Mistrzostw Tychów 2017 (5 marca 2017):

 1. Wójcik Mirski/Kaleciński (Subaru Impreza) 7:39,31 s.
 2. Kobiela/Wala (Audi RS3) + 2,34 s.
 3. Kobiela/Spratek (Mitsubishi Lancer) + 6,86 s.
 4. Ferenczak/Chotarski (Subaru Impreza) + 18,23 s.
 5. Macura/Pikuła (Mitsubishi Lancer) + 19,29 s.
 6. Gruca/Okrutniak (Renault Clio) + 19,74 s.
 7. Kępa/Bywalec (Honda Civic) + 21,23 s.
 8. Hornik/Pietruszka (Subaru Impreza) + 21,37 s.
 9. Mizera/Wajsman (BMW e36 M3 Compact) + 26,05 s.
 10. Puzoń/Przybyłek (Renault Clio) + 27,46 s.

Klasyfikacja klasy GOŚĆ:

 1. Rybka/Grzesik (Citroen Saxo) 8:02,55 s.
 2. Cieślak/Suma (Honda Civic) + 1,58 s.
 3. Franiszyn/Klaja (Honda Civic) + 13,10 s.

Klasyfikacja klasy Cento:

 1. Wadas/Papkoj (Fiat Seicento) 8:32,57 s.
 2. Mendela/Krzyża (Fiat Seicento) + 5,47 s.
 3. Bugajski/Krawiec (Fiat Seicento) + 6,34 s.

Klasyfikacja klasy RWD:

 1. Mizera/Wajsman (BMW e36 M3 Compact) 8:05,36 s.
 2. Kapusta/Gibek (BMW e36 328 ti) + 1,78 s.
 3. Owczarz/Wojtuszek (Nissan 350Z) + 5,82 s.

Klasyfikacja klasy 1:

 1. Semik/Górny (Fiat Seicento) 8:26,16 s.
 2. Oślak/Wendzel (Fiat Seicento) + 12,86 s.
 3. Gluza/Klaczańska (Honda Civic) + 15,86 s.

Klasyfikacja klasy 2:

 1. Ciombor/Jandura (Honda Civic) 8:16,13 s.
 2. Dembinny/Włodarczyk (Honda Civic) + 12,81 s.
 3. Tomala/Malczewski (Honda CRX) + 13,92 s.

Klasyfikacja klasy 3:

 1. Gruca/Okrutniak (Renault Clio) 7:59,05 s.
 2. Kępa/Bywalec (Honda Civic) + 1,49 s.
 3. Puzoń/Przybyłek (Renault Clio) + 7,72 s.

Klasyfikacja klasy 4:

 1. Wójcik Mirski/Kaleciński (Subaru Impreza) 7:39,31 s.
 2. Kobiela/Wala (Audi RS3) + 2,34 s.
 3. Kobiela/Spratek (Mitsubishi Lancer) + 6,86 s.

 


Źródło : http://rajdy24.pl/