Poranek z marznącymi opadami i smogiem. Przed nami kolejne mrozy!

 


Marznące opady są uciążliwe zarówno dla pieszych i kierowców – na chodnikach i drogach pojawia się niebezpieczna gołoledź.

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Dzisiejszy poranek przywitał kierowców śliskimi drogami, a pieszych poranną, „chodnikową gimnastyką”. Temperatura w najbliższych dniach będzie oscylować wokół 0°C, nocą wyniesie kilka stopni poniżej 0. Jednak już w połowie przyszłego tygodnia czeka nas kolejny powrót mrozów. Słupki rtęci nocą pokażą -15°C, w dzień nawet -10°C. To wszystko za sprawą mroźnego wyżu znad Rosji.

Jakość powietrza w większości miast województwa śląskiego jest dzisiaj zła albo bardzo zła. Najgorzej jest w Katowicach i Tychach. W związku z tym, dzisiaj część mieszkańców po raz kolejny może skorzystać z darmowych przejazdów KZK GOP i Kolejami Śląskimi. Właściciele samochodów mogą podróżować bez biletu na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu. Podobne zasady funkcjonują w Kolejach Śląskich.

Jak ostrzegają specjaliści, zła jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach może przyczynić się nawet do zmian w układzie oddechowym czy naczyniowo-sercowym. Możemy również poczuć nieprzyjemne dolegliwości jak drapanie w gardle czy łzawienie oczu. W szczególności osoby starsze, chore, dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać długiego przebywania na zewnątrz. W każdym przypadku, przebywanie na powietrzu należy skrócić do minimum, zrezygnować z czynności fizycznych.


Źródło : http://slask.eska.pl/