Wodny Park Tychy zmiany nie tylko na zewnątrz – podsumowanie budowy w 2016 r.

 


W Wodnym Parku Tychy prace budowlane weszły w decydującą fazę. Bryła głównego obiektu została zamknięta, na ukończeniu jest montaż zewnętrznej elewacji Chameleon Rockpanel. Zakończono również zasadnicze prace przy najdłuższym rurociągu biogazu w Polsce. Z zewnątrz park wodny wygląda na gotowy, jednak w środku praca wre.

Zawieszona w powietrzu kładka linowa, basen z ruchomym dnem,  przepuszczająca promienie słoneczne folia ETFE, agregaty prądotwórcze to tylko część elementów zamontowanych w tym roku w Wodnym Parku Tychy. W grudniu mijają dwa lata od podpisania umowy a w styczniu 2017 roku miną dwa lata od „wbicia pierwszej łopaty”, ale to właśnie ostatni rok przyniósł najbardziej widoczne zmiany.

Supernowoczesny rurociąg i ogrzewanie

Postawione ściany zewnętrzne, zadaszenie oraz wstawione okna i drzwi, co zgodnie z harmonogramem umożliwiło w grudniu zamknięcie obiektu i przygotowanie go do sezonu grzewczego. Już niedługo ciepło będzie się rozchodziło po budynku z własnej bioelektrociepłowni, wyposażonej w dwa generatory o mocy elektrycznej 400 kW każdy oraz kocioł do produkcji ciepła. Zasilane biogazem, który popłynie z tyskiej oczyszczalni ścieków największym w Polsce tego typu rurociągiem. Właśnie zakończono jego budowę.

– Osiem miesięcy trwała budowa sześciokilometrowego rurociągu, który połączył Wodny Park Tychy
z naszą tyską oczyszczalnią. Teraz już tylko pozostają odbiory końcowe i za kilka tygodni do naszego parku wodnego popłynie ekologiczny biogaz – mówi Zbigniew Gieleciak, Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., inwestor Wodnego Parku Tychy – Będzie to pierwszy tego typu obiekt zasilany tego rodzaju ekologicznym źródłem energii – podsumowuje.

Tyska oczyszczalnia jest jedyną samowystarczalną energetycznie oczyszczalnią w Polsce i jako jedna
z pierwszych wykorzysta możliwości energetyczne biogazu na taką skalę. Nowy rurociąg to również pierwsze w Polsce wdrożenie technologii 3L Leak Control w przesyle biogazu, pozwalająca na natychmiastowe wykrywanie uszkodzeń dzięki stałemu monitorowaniu procesów zachodzących w sieci przesyłowej. Inteligentny system raportujący stan techniczny rur i przewodów, umożliwi szybkie
i dokładne sygnalizowanie awarii. Możliwe będzie także równoczesne przesyłane biogazu oraz danych
w dwóch równoległych przewodach światłowodowych.

Intensywne prace prowadzono również w zakresie rozprowadzania instalacji CO w budynku oraz ciągu wentylacji wieży zjeżdżalni. Ukończono także montaż instalacji ogrzewania podłogowego,
a w podbaseniu zamontowano centrale wentylacyjne oraz opomiarowanie instalacji.

Duże wyzwanie budowlane

– Prace w tym roku mocno przyspieszyły i możemy być zadowoleni z efektu. Trzeba przy tym pamiętać, że Wodny Park Tychy to bardzo skomplikowana konstrukcja, z szeregiem technologicznych rozwiązań, niespotykanych na masową skalę, co wymaga stosowania wielu nowatorskich, a przy tym czasochłonnych rozwiązań – mówi Zbigniew Gieleciak.

Wewnątrz obiektu na wykończeniu jest strefa saun i grota śnieżna. Gotowe są także szatnie i natryski. Można dostrzec miejsca, w których będzie działał symulator surfingu i wydzielona przestrzeń edukacyjna. Niecki basenowe niemal wydają się już gotowe do napełnienia wodą o bardzo wysokich parametrach czystości. Zapewnią to zamontowane w połowie obecnego roku systemy instalacyjne związane z technologią wody basenowej, w tym filtry wypełnione tzw. „Zielonym szkłem”. Dodatkowo o czystość wody zadbają lampy UV zamontowane w podbaseniu.

Harmonogram

Większość prac budowlanych jest już na ukończeniu. W 2017 roku planowany jest ostatni etap budowy, czyli faza wykończeniowa.

– Drugi rok dla kształtu obiektu okazał się przełomowy. Liczymy, że tempo prac utrzyma się na obecnym poziomie i już za kilka miesięcy tyski obiekt przywita pierwszych gości – dodaje Zbigniew Gieleciak.

Wodny Park Tychy zostanie otwarty na przełomie III i IV kwartału 2017 roku.


Źródło : http://www.parkwodnytychy.pl/