Alarm smogowy w Tychach.

 


alarm-smogowyNiech Was nie zwiedzie słoneczna pogoda i błękitne niebo, oddychać i tak nie ma czym. Stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu jest bliskie stanu alarmowego, który jak ostrzegają służby wojewody może zostać w poniedziałek przekroczony.

Fatalne stan powietrza na Śląsku utrzymuje się od kilku dni, i niestety na razie nic nie wskazuje na jego poprawę. Najgorsza sytuacja jest w Katowicach, Tychach i Dąbrowie Górniczej, gdzie normy są przekroczone nawet 3-4-krotnie. Stężenie pyłu zawieszonego w stolicy województwa wynosi nawet 227 ug/m3. W pozostałych miastach również zbliża się do 200 ug/m3.

Przyczyną pogorszenia się jakości powietrza są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z budynków jednorodzinnych.

Smog jest niebezpieczny zwłaszcza dla osób starszych, kobiet w ciąży oraz dzieci. Powinny one unikać długotrwałego przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby również powinny w miarę możliwości ograniczyć aktywność na zewnątrz.  Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym. Możemy również poczuć tak nieprzyjemne dolegliwości jak drapanie w gardle czy łzawienie oczu.


Źródło : http://slask.eska.pl/