Rozdawali odblaski, które mogą nawet uratować życie.

 


OdblaskiDzisiaj już od wczesnych godzin rannych na tyskich ulicach można było spotkać „uzbrojonych” w opaski odblaskowe funkcjonariuszy, którzy rozdawali je pieszym. Działania profilaktyczne mają na celu uświadomić uczestnikom ruchu, że niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków, a element odblaskowy założony na ręce, może uratować życie.

Dzisiaj policjanci tyskiej drogówki, podczas prowadzonych działań „Pieszy” postanowili „doświetlić” pieszych i rowerzystów. Ci, którzy wyszli ze swoich domów, jak jeszcze za oknami było ciemno, mogli liczyć na spotkanie z mundurowymi. W celu poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, policjanci rozdawali elementy odblaskowe tym, którzy ubrani na ciemno, są kompletnie niewidoczni dla kierujących. W czasie akcji policjanci rozmawiali z mieszkańcami uświadamiając ich, że noszenie elementów odblaskowych może zapobiec tragicznym w skutkach wypadkom drogowym.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawiają, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie, a nawet życie.

Apelujemy do pieszych, aby pamiętali, żeby się nie spieszyć i nie wchodzić przed nadjeżdżający pojazd. Należy upewnić się, że samochód się zatrzymał. Życie, to najcenniejszy dar jaki posiadamy, dlatego LEPIEJ STRACIĆ MINUTĘ W ŻYCIU, NIŻ ŻYCIE W MINUTĘ.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/