Tychy dołączą do ŚKUP.

 


karta-skupPorozumienie z Tychami dotyczące przystąpienia do ŚKUP zostało podpisane. Operacja ma kosztować tyski magistrat kilka milionów złotych.

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Tychach i w Jaworznie być może już wkrótce będą mogli korzystać z karty ŚKUP. Trwają rozmowy KZK GOP z Jaworznem na temat współpracy, z Tychami porozumienie zostało zawarte.

– System ŚKUP po uruchomieniu jest systemem otwartym i każdy może do niego dołączyć. Podpisaliśmy umowę z Ty-chami. Mamy też przygotowane dwie wersje porozumień dla Jaworzna i w najbliższym czasie przedstawimy je miastu – mówi Anna Koteras, rzecznik KZK GOP-u. – Teraz musimy zebrać dane techniczne potrzebne do przyłączenia do systemu Tychów. Nie jest łatwe wyposażenie autobusów w urządzenia ŚKUP, a także ubieganie się o środki finansowe na ten cel – wyjaśnia Koteras.

Skontaktowaliśmy się z tyskim Urzędem Miasta. – Koszt przystąpienia Tychów do projektu ŚKUP to kilka milionów złotych. Porozumienie zobowiązuje nas do przystąpienia do ŚKUP, ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy to nastąpi – mówi nam Ewa Grudniok, rzecznik UM w Tychach.

Na razie pasażerowie, którzy jadą np. z Tychów do Sosnowca, muszą mieć przy sobie dwa bilety: jeden z MZK Tychy i drugi zakodowany na karcie ŚKUP. Podobnie wygląda podróż autobusami z Jaworzna do aglomeracji.

Przypomnijmy, że porozumienie w sprawie przystąpienia do projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych podpisały z KZK GOP także Koleje Śląskie. Obecnie analizowane są m.in.: zakres wdrożenia projektu, sposoby korzystania z kart oraz perspektywa czasowa. Na realizację tej umowy potrzeba jednak sporo pieniędzy. Najtańszy wariant i jednocześnie w najmniejszym stopniu integrujący Koleje Śląskie z KZK GOP, to koszt około pół miliona złotych, natomiast najbardziej kosztowny to nawet 14 milionów złotych. Być może część pieniędzy uda się pozyskać z dotacji unijnej. Do tego trzeba będzie wyposażyć pociągi, co też wymaga czasu.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/