Tychy: rozpoczęła się „Śląska Jesień Gitarowa”

 


śląska jesień tychyOrganizowany od 30 lat, cieszący się międzynarodową renomą festiwal „Śląska Jesień Gitarowa”, rozpoczął się w niedzielę w Tychach. W towarzyszącym imprezie konkursie rywalizować będzie 27 młodych gitarzystów z dziewięciu krajów.

Organizatorzy imprezy wskazują, że na tyski festiwal przyjeżdżają młodzi gitarzyści, reprezentujący często najwyższy poziom w swojej kategorii wiekowej; są wśród nich laureaci innych międzynarodowych, prestiżowych konkursów. Oprócz wymagań dotyczących repertuaru, jedyny warunek dla uczestników to wiek – aby stanąć do konkursu, trzeba mieć mniej niż 30 lat.

W konkursie gitarowym im. Jana Edmunda Jurkowskiego dominują Polacy, którzy stanowią połowę uczestników. Zagraniczni gitarzyści przyjechali z Brazylii, Kanady, Francji, Włoch, Holandii, Czech, Rosji i Ukrainy. Oceni ich dziesięcioosobowe międzynarodowe jury, któremu przewodniczy Marcin Dylla – laureat tyskiego konkursu w 1996 r., obecnie jeden z najbardziej znanych polskich wirtuozów gitary.Trwający tydzień konkurs ma trzy etapy; do ostatniego przejdzie czterech najlepszych uczestników. Pierwszy etap to program dowolny, w drugim uczestnicy muszą wykonać m.in. jedną wybraną spośród 25 propozycji sonat na gitarę, a w trzecim zagrać koncert gitarowy z orkiestrą – dla części będzie to pierwszy taki występ, podczas którego będą musieli nie tylko wykazać się warsztatem, ale także dobrze współpracować z orkiestrą i opanować tremę. Gitarzyści walczą o nagrody pieniężne i rzeczowe, recitale na międzynarodowych festiwalach oraz wydanie solowej płyty.

Program festiwalowych koncertów obejmuje różne muzyczne epoki – od dawnych, poprzez klasykę i romantyzm, po współczesność, m.in. jazz i world music. Gitarzyści będą występować solo, w duetach i w większych składach. Obok gitary klasycznej zabrzmi np. gitara flamenco, jazzowa i barokowa. Oprócz przesłuchań konkursowych na program imprezy złożą się koncerty mistrzów, wykłady i lekcje mistrzowskie.

Podczas festiwali melomani usłyszą m.in. gitarowych solistów: Marcina Dyllę, Andreę De Vitisa, Beatę Będkowską–Huang oraz zespoły. Zagrają: Rolf Lislevand & Ensemble Kapsberger, Richard Galliano & Sylvain Luc, Gruber & Maklar Duo, Amadeus Guitar Duo, Guitar4mation, Kupiński Guitar Duo, Michał Czachowski & Indialucia, Piotr Domagała & Kwartet Śląski, Jan Jakub Bokun & Jakub Kościuszko.

Dodatkową muzyczną atrakcją będą prawykonania nowych utworów na gitarę z orkiestrą – komponowanego na zamówienie festiwalu Koncertu gitarowego Marcina Błażewicza z udziałem w partii solowej Marcina Dylli i utworu „Omdlenia” na gitarę i smyczki Piotra Klimka z solistą Jakubem Kościuszko.

Nagrodę dla zwycięzcy (20 tys. zł) ufundowali marszałek woj. śląskiego i prezydent Tychów. Laureat otrzyma też wysokiej klasy gitarę koncertową wartości 3 tys. euro, wiele nagród rzeczowych oraz możliwość nagrania i wydania płyty. Zdobywca drugiego miejsca dostanie 10 tys. zł, trzeciego 5 tys. zł. Wszyscy laureaci będą też koncertować, m.in. na zagranicznych festiwalach.

Rozstrzygnięcie konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego i koncert laureatów zaplanowano na 22 października w sali koncertowej tyskiej Mediateki, gdzie odbędzie się większość wydarzeń tegorocznego festiwalu.

Idea „Śląskiej Jesieni Gitarowej” narodziła się w 1984 r. Jednym z inicjatorów festiwalu był zmarły w 1989 r. akademicki pedagog i kompozytor Jan Edmund Jurkowski. Pierwsza edycja imprezy, szybko uznanej za jedną z najbardziej znaczących tego typu w Europie, odbyła się w październiku 1986 r. Od tego czasu festiwal organizowany jest co dwa lata. Jego organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach.


Źródło : http://wiadomosci.onet.pl/