Rządowy program „Mieszkanie Plus” w Tychach.

 


mieszkaniePremier Beata Szydło ogłosiła w Katowicach rozpoczęcie rządowego programu „Mieszkanie Plus”. W jakich miastach naszego regionu będzie prowadzony pilotaż? Jakie będą czynsze w takich lokalach?

Dziś rusza program pilotażowy w 17 miastach w całej Polsce. W naszym regionie oprócz Katowic są to Tychy, Gliwice i Chorzów.
Inwestycje w ramach programu „Mieszkanie Plus” realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników.
Mieszkania powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach. Będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się. Najemcy otrzymają również możliwość pozyskania lokali na własność w perspektywie kilkudziesięciu lat.#

Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania – stawka będzie nieco wyższa, ma wynieść ok. 12–24 zł za metr kwadratowy.
W każdej chwili będzie można jednak zrezygnować z opcji dojścia do własności. Wtedy najemca otrzyma zwrot 20 proc. nadpłaty.
Jeśli w trakcie najmu sytuacja materialna najemcy pogorszy się – będzie miał możliwość spłaty czynszu ze środków zgromadzonych na poczet własności.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiadał, że pierwsze inwestycje w ramach programu rozpoczną się w 2018 roku, a w 2019 roku pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie plus otrzymają klucze do mieszkań.

Rząd chce, by w 2030 r. liczba mieszkań osiągnęła w Polsce średnią unijną, czyli 435 lokali na 1000 mieszkańców. Obecnie są to 363 mieszkania.

 


Źródło : http://www.radioexpress.pl/