AUGUST KISS – z cyklu „ZNANI TYSZANIE” – odc. 27

 


August_Kiss_photoAugust Kiss (ur. 11 października 1802 w Paprocanach (obecnie dzielnica miasta Tychy), zm. 24 marca 1865 w Berlinie) – rzeźbiarz.

Kiss był najpierw fabrykantem modeli w odlewni żelaza, a od 1822 roku kształcił się pod okiem Raucha w Berlinie na rzeźbiarza i w krótkim czasie zdobył sławę. Jego pierwsze własne prace z żelaza, a potem i z brązu zaczęły powstawać pod koniec lat dwudziestych XIX w. Wiele pomników Kiss stworzył dla Berlina, Poczdamu i Królewca. Również w miastach na terenie Dolnego i Górnego Śląska nie brakowało jego prac – zwłaszcza we Wrocławiu, np. posąg Fryderyka Wielkiego na koniu z 1847 i pomnik z brązu Fryderyka II z 1861 (oba nie zachowane). Jego najsłynniejsze prace to Amazonka jadąca na koniu ze skaczącą panterą, wykonana dla Starego Muzeum w Berlinie i Święty Jerzy zabijający smoka – stojący na głównym dziedzińcu berlińskiego zamku.

W 1837 r. August Kiss został członkiem Berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz profesorem instytutu przemysłowego. Jego rzeźba Amazonki na koniu zdobyła w 1855 r. nagrodę na Wystawie Światowej w Paryżu. W swym testamencie Kiss zapisał 300 tysięcy marek dla berlińskiego muzeum na zakup dziewiętnastowiecznych dzieł sztuki.

August Kiss - Amazonka
August Kiss – „Amazonka”

Źródło : https://pl.wikipedia.org/