„Zobacz…usłysz…powiedz..”

usłysz-powiedz-zobaczZ inicjatywy policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tychach rozpoczęły się działania profilaktyczne pod hasłem „Zobacz..usłysz..powiedz..”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach kampanii społecznej „Nie reagujesz – akceptujesz”. Celem działań jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pasażerów i kierowców komunikacji miejskiej oraz uświadomienie społeczeństwu do czego może doprowadzić nasza bierność, o czym na własne oczy mogli przekonać się tyszanie podczas wczorajszej symulacji.

Współpraca pomiędzy Komendą Miejską Policji w Tychach, Strażą Miejską, Miejskim Zarządem Komunikacji, Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Tychach oraz Tyskimi Liniami Trolejbusowymi zapoczątkowała działania profilaktyczne pod hasłem „Zobacz..usłysz..powied..”. Przedsięwzięcie ukierunkowane jest na zwiększenie świadomości społecznej pod kątem zapobiegania drobnym, a także dotkliwym stratom powstałym na skutek kradzieży kieszonkowych. Drugim problemem poruszanym w trakcie przedmiotowych działań jest zapobieganie przejawom agresji, zarówno werbalnej jak i niewerbalnej, z którą mogą spotkać się nie tylko osoby korzystające ze środków komunikacji miejskiej ale również kierowcy i kontrolerzy biletów oraz skutkami takowej agresji.

Działania rozpoczęły się w sierpniu, a ich inauguracja miała miejsce wczoraj w Tychach na ulicy Dmowskiego, podczas symulacji wypadku z udziałem autokaru w pobliżu przejścia dla pieszych. Akcja tyskich policjantów miała przede wszystkim zadziałać na wyobraźnię kierowców jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego i pokazać jakie mogą być skutki naszej bierności.

Wystarczy jeden agresywny pasażer, by rozproszyć kierowcę i doprowadzić do tragedii, w której tak jak było to przedstawione podczas wczorajszej symulacji, mogą zginąć osoby postronne. Podczas działań policjanci, ratownicy medyczni oraz przedstawiciele komunikacji miejskiej uświadamiali tyszan jakie zagrożenia i skutki niesie za sobą brak reakcji. Ponadto w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny bo widoczny” oraz „Bezpieczna droga do szkoły” pieszym wręczane były odblaski.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/