O powstawaniu Tychów w książce „Podróż ku nowoczesności”.

Podróż ku nowoczesnościNakładem Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego na rynku wydawniczym ukazała się publikacja na temat architektury XX wieku na Górnym Śląsku. To pozycja niezbędna w bibliotece każdego miłośnika naszego regionu.

„Podróż ku nowoczesności. Architektura XX wieku w województwie śląskim”, bo taki nosi tytuł książka pod redakcją Anny Syski jest zbiorem interesujących referatów wygłoszonych przez znawców tematu podczas konferencji naukowej o współczesnym budownictwie, która odbyła się w Katowicach w 2013 roku. Wszystkie podzielone zostały na kilka sensownych części.

O konserwacji zabytków i rozwoju miast

Publikacja rozpoczyna się od działu poświęconego konserwacji zabytków ery modernizmu. Tematyka ta w czasach, w których projektanci chcą stawiać szklane biurowce i galerie handlowe w miejscu staroświeckich budynków „z duszą”, wydaje się być bardzo ważna. Bo czyż miasto to nie jest konglomerat budowli o wielu stylach, świadczących o jego dłuższej lub krótszej przeszłości, którą warto pielęgnować nie tylko w naszej pamięci? 

Druga część książki jest zbiorem tekstów napisanych przez samych architektów. Henryk Buszko, twórca m.in. katowickiego osiedla Gwiazdy, subiektywnie przygląda się rozwojowi przestrzennemu Górnego Śląska w ciągu ostatnich dekad, a Janusz A. Włodarczyk fascynująco relacjonuje powstawanie nowego miasta – Tychów. To niezmiernie ważne, opublikowane pośmiertnie, artykuły dwóch osobowości architektonicznych naszego województwa. 

Budownictwo przed i powojenne

Kolejne dwie części przedstawiają budownictwo okresu międzywojnia oraz po 1945 roku. W dziale o architekturze międzywojennej znajduje się m.in. ciekawy tekst Doroty Głazek opisujący wnętrze i wyposażenie katowickiego kościoła garnizonowego. Wybitna historyczka sztuki Ewa Chojecka jest autorką interesującego artykułu sytuującego śląską modernę w europejskim kontekście. Tomasz Wagner zaś pisze o mniej znanym niż katowicki, a wartym poznania, Zabrzańskim Szlaku Modernizmu.

W ostatnim dziale godny polecenia jest referat Anety Borowik o niezrealizowanych projektach konkursowych na koncepcję przebudowy rynku w Katowicach z 1946 roku. To temat na czasie, mając na uwadze, że jesteśmy świadkami przemian dokonujących się w centrum miasta. Jest to już jednak modernizacja, która oceniania będzie przez przyszłe pokolenia znawców w kontekście architektury XXI wieku. 

„Podróż ku nowoczesności. Architektura XX wieku w województwie śląskim” 

Redakcja: Anna Syska

Wydawca: Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego 

Katowice 2016


Źródło : http://katowice.wyborcza.pl/