Srebro dla Tyszanina Macieja Paligi na 14 Olimpiadzie Lingwistów w Indiach.

Maciej PaligaNa 14. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej w Indiach młodzi Polacy zdobyli trzy srebrne medale, dwa brązowe i dwa honorowe wyróżnienia zw. wzmianki zaszczytne.

Lingwistyka matematyczna, bo to o nią tak naprawdę chodzi, to dział językoznawstwa, w którym do badania języków stosuje się metody matematyczne. Udział w konkursie nie wymaga znajomości języków obcych, ale m.in. umiejętności syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez. Potrzebna jest też wiedza językoznawcza, ale taka, którą można nabyć w szkole średniej.

Olimpiada lingwistyczna to jeden z najmłodszych przedmiotowych konkursów międzynarodowych – w tym roku rozegrana została po raz czternasty. Na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej (IOL) w Mysuru w Indiach Polskę reprezentowało ośmioro uczniów, do kraju z pewnością wrócą zadowoleni.

Polakom udało się wywalczyć aż trzy medale srebrne – zdobyli je: Krzysztof Choszczyk z XXVII LO w Warszawie, Maciej Paliga z VIII LO w Katowicach oraz Zofia Kaczmarek z Liceum Akademickiego w Toruniu. Zosia jest też tegoroczną zwyciężczynią krajowej olimpiady astronomicznej i w grudniu będzie reprezentowała Polskę na kolejnej międzynarodowej olimpiadzie w Indiach. Wśród naszych lingwistów poradziła sobie najlepiej – zajęła 17 miejsce!

Medale brązowe zdobyli: Agnieszka Dudek z XIV LO we Wrocławiu oraz Wojciech Piątek z III LO we Wrocławiu.

Honorowe wyróżnienia otrzymali Dawid Bucki z V LO w Krakowie oraz Rafał Pragacz z LO św. Jadwigi w Kielcach.

Maciej Paliga


Źródło : http://wyborcza.pl/