Niedziela folkowa z zespołem WIANO.

Muzeum miejskie logoZespół WIANO oraz Muzeum Miejskie w Tychach zapraszają na folkową niedzielę, 31 lipca. Nowe oblicze folku, muzycznych i tanecznych tradycji pojawi się za sprawą koncertów na pl. Baczyńskiego oraz warsztatów i spotkań organizowanych w Muzeum Miejskim oraz Pasażu Kultury Andromeda.
W świat współczesnych interpretacji muzyki tradycyjnej wprowadzą nas występy zespołów – WIANO, Chłopcy kontra Basia oraz projektu Ola Walickiego: Kaszebe II. Koncerty poprzedzą wyjątkowe spotkania – warsztaty pieśni tradycyjnych, tańców śląskich oraz pokaz instrumentów etnicznych.

Impreza ma pokazać, jak folklor inspiruje współczesnych twórców i jak tradycyjna muzyka współgra z nowymi brzmieniami. 
Udział w imprezie jest bezpłatny, jednak na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc.

Wydarzenie realizowane jest dzięki dotacji z Tyskiego Banku Kultury.

Program imprezy jest następujący:

KONCERTY

Zespół Wianogodz. 16:15 WIANO

Muzyka w wykonaniu zespołu WIANO to mieszanka funky, soulu i chilloutu. W warstwie tekstowej zespół inspiruje się słowami starych śląskich  utworów. WIANO łączy nowoczesne formy muzyczne ze śląskim tekstem zaczerpniętym z bogatego zbioru folklorysty Adolfa Dygacza. Materiał, który znalazł się na debiutanckiej płycie skupiony jest na pieśniach o tematyce zamążpójścia, obrzędów weselnych, a także rozterek panny młodej. 
Współwydawcą płyty i partnerem zespołu jest Muzeum Miejskie w Tychach.
Skład zespołu:
Agnieszka Mucha – wokal
Arkadiusz Piela – gitara 
Przemek Rosak bas
Grzegorz Krzysztofik – perkusja & instrumenty perkusyjne 
Jakub Kabus – lira & chórki 
Michał Lipiński – instrumenty klawiszowe

godz. 17:30 Chłopcy Kontra Basia 
Kwartet Chłopcy Kontra Basia tworzy oryginalne kompozycje, w których daje się usłyszeć inspiracje polską kulturą tradycyjną. Teksty autorstwa Basi Derlak są pieczołowicie przygotowywane w oparciu o archiwalne nagrania i zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych, jazzujących aranżacjach.
Skład zespołu: 
Basia Derlak – wokal 
Łukasz Korybalski – trąbka
Marcin Nenko – kontrabas 
Mateusz Modrzejewski – bębny

godz. 19:30 Olo Walicki: Kaszebe II 
Projekt Kaszebe II Ola Walickiego to odważna zabawa formą, estetyką i energią. Zespół tworzą: M.Bunio.S – wokalista kultowego Dick4Dick; Piotr Pawlak – gitarzysta znany z zespołów Kury, Łoskot czy Bielizna; Tomek Ziętek – trębacz i klawiszowiec LocoStar, Dick4Dick, Nosowskiej, a przed laty Pink Freud; Kuba Staruszkiewicz – perkusista w zespole Marii Peszek i Tomka Makowieckiego i ex-Pink Freud. Autorem muzyki na płycie i śpiewającym basistą jest Olo Walicki – współtwórca nurtu yassowego – Łoskotu, ostatniego składu Miłości oraz wielu zespołów jazzowych m.in z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim czy Mazzollem. Autor kultowej płyty OW KASZEBE z 2007 roku. Pomysłodawca projektu multimedialnego The Saintbox z Gabą Kulką. Pisze muzykę do filmu, pracuje z teatrami i tancerzami.
KASZEBE II to przede wszystkim mocne gitarowe brzmienia, przebojowe melodie połączone z wyrazistymi i prowokacyjnymi tekstami napisanymi przez siedmiu wspaniałych i bezkompromisowych autorów, m.in. Dorotę Masłowską, Tymona Tymańskiego czy Wojciecha Stamma aka Lopez Mausere – współtwórcę gdańskiego Totartu. Płyta jest autorską wizją Kaszub – pięknych i strasznych zarazem – wprowadza nas w magiczny klimat przyrody regionu, a jednocześnie w przewrotny sposób krytykuje współczesny wizerunek polskiej prowincji – zdominowanej „kulturą grilla”, niemieckimi samochodami o niskim podwoziu z wypływającą z nich muzyką disco polo. W dziewiczych borach i lasach królują rozbite butelki, plastik i wszechobecne śmieci.
Skład zespołu:
Olo Walicki – bass, głos, dulcymer, piłkarzyki
M.Bunio.S – głos, gitara, sample
Piotr Pawlak – gitara
Tomek Ziętek – trąbka, klawisze
Kuba Staruszkiewicz – perkusja, automaty

WARSZTATY

Muzeum miejskie brogodz. 12:15,   Muzeum Miejskie w Tychach – Dawna Młótownia, 
ul. Katowicka 9
Warsztaty z pieśni tradycyjnych
Prowadząca: Beata Lewandowska

Beata Lewandowska to etnomuzykolożka, zbieraczka i fascynatka pieśni tradycyjnych. Gra na gamelanie jawajskim oraz na bębnie perskim. Prowadziła warsztaty śpiewu w Ośrodku Edukacji Kulturowej w Centrum Kultury oraz warsztaty pieśni w Miejskim Domu Kultury Ligota (kołysanki, pieśni cygańskie, śląskie, żydowskie, macedońskie i wiele innych). Śpiewa w zespole „Wte i nazod”. 

godz. 14:00, Muzeum Miejskie w Tychach – Dawna Młótownia, 
ul. Katowicka 9
Warsztaty taneczne 
Prowadzący: Iga i Kuba Fedak

Iga i Kuba to ludzie młodzi, pełni temperamentu i fascynacji kulturą ludową, a zwłaszcza muzyką i tańcem tradycyjnym. Iga jest etnologiem, etnomuzykologiem i instruktorką tańca ludowego. Pracuje w Muzeum Miejskim w Tychach. Kuba to muzyk i pedagog katowickiego konserwatorium muzycznego.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają śląskie tańce i zabawy ludowe, wykonywane dawniej m.in. podczas wesel na Śląsku. Każdy znajdzie coś dla siebie: początkujący tancerze przekonają się o tym, że kto potrafi chodzić, potrafi też tańczyć, na bardziej zaawansowanych i ambitnych uczestników czekają trudniejsze zadania, a żądni wiedzy teoretycy poznają kontekst kulturowy śląskich tańców tradycyjnych. 
Do tańca zagra Kapela Fedaków.
Prosimy uczestników o wyposażenie się w wygodne obuwie oraz chęci na dobrą zabawę!

godz. 14:00,Pasaż Kultury „Andromeda”, pl. Baczyńskiego
Pokaz instrumentów etnicznych 
Prowadzenie: T. Etno (Tomasz Drozdek)

T.ETNO (Tomasz Drozdek) to muzykant, kompozytor, perkusista, perkusjonalista, multi-instrumentalista etniczny, kolekcjoner rzadkich instrumentów z różnych stron świata (obecnie posiada ich ok. 300). W swoim solowym projekcie muzycznym łączy brzmienia nietypowych instrumentów etnicznych z brzmieniami elektronicznymi i techniką loopingu. Jego kompozycje pojawiły się już dwukrotnie w radiowych słuchowiskach reżyserowanych przez panią Barbarę Marcinik w Radiowej Trójce. Poza działalnością solową muzyk jest członkiem poszerzonego składu MUMIO oraz perkusistą w zespole MKABAUNDA , grającym współczesne aranżacja polskich szlagierów okresu przedwojennego. Występuje również w etno-folkowym zespole KALOKAGATHOS. Jest też związany z zespołami CANAU (folk/acoustic rock – perkusjonalia, instr. etniczne), JAKTOFONIA (alternatywa – perkusjonalia, instr. etniczne) i DELIVER_US (math-metal – perkusja). Prowadzi pokazy instrumentów etnicznych, autorskie warsztaty muzyczne oraz warsztaty produkcji instrumentów recyklingowych.

Zapisy na wszystkie warsztaty prowadzi: 
Joanna Kucz-Pieczka, Dział Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach 
tel. 32 327 18 20-22, wew. 27, e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl

Organizatorzy imprezy: 
Urząd Miasta Tychy
Miejskie Centrum Kultury w Tychach 
Muzeum Miejskie w Tychach 
Teatr Mały 
Śląskie Zakłady Sztuki 

Partner:
Agencja Oby2

Wydarzenie realizowane jest dzięki dotacji z Tyskiego Banku Kultury, którego organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach.


Źródło : http://www.muzeum.tychy.pl/