Wkrótce otwarcie Tyskiej Galerii Sportu.

TGS zieloneSportowe historie medalistów olimpijskich: piłkarza Romana Ogazy, lekkoatletki Lucyny Langer-Kałek czy kajakarki Karoliny Naji, a także dzieje piłki nożnej czy hokeja w Tychach, będzie można poznać w Tyskiej Galerii Sportu, której otwarcie zaplanowano na 30 lipca.

TGS to nowy oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, stworzony aby – jak mówią jego pomysłodawcy – w niebanalny sposób opowiadać o historii tyskiego sportu i jego najwybitniejszych przedstawicielach.

Ekspozycja, ulokowana na zbudowanym kilka lat temu nowoczesnym Stadionie Miejskim, w zamierzeniu jej twórców ma być pełną emocji opowieścią o sportowej pasji tyszan. Chodzi też o przypomnienie, że choć Tychy, których rozwój rozpoczął się w latach 50. ubiegłego wieku, są młodym miastem, wiele osiągnęły na sportowych arenach. Na wystawie nie zabraknie gwiazd wielkiego formatu – zarówno tych z przeszłości, jak i współczesnych.

Na wystawie zgromadzono nietypowe eksponaty, które były świadkami najważniejszych wydarzeń sportowych w Tychach i z udziałem tyszan na arenach światowych. Sportowe pamiątki przekazali m.in. Arkadiusz Milik, Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth, Krzysztof Oliwa, Zygmunt Hanusik, Karolina Naja, Lucyna Langer-Kałek, Aleksandra Jagieło, Karolina Hamer i Marcin Held. Prawdziwą perełką jest koszulka firmy „Puma”, w której jeden z piłkarzy tamtejszego GKS rozegrał w 1976 r. słynne mecze w Pucharze UEFA z 1.FC Koeln.

Idea stworzenia galerii przypadła do gustu sportowcom. – To świetny pomysł. Podczas gry w GKS Tychy miałem wokół siebie wielu świetnych zawodników; jest mi niezmiernie miło, że teraz mogę się znaleźć w tak znakomitym towarzystwie. Dobrze, że w mieście szanuje się nasze osiągnięcia – skomentował jeden z najbardziej znanych tyskich hokeistów Henryk Gruth, czterokrotny olimpijczyk.

TGS otwarcie minZ powstania nowego oddziału muzeum cieszy się także Karolina Naja, medalistka olimpijska i mistrzyni świata w kajakarstwie. – Tychy to moje rodzinne miasto. Tu zaczynałam treningi, w barwach tyskiego klubu odnosiłam pierwsze sukcesy. Cieszę się, że dzięki galerii tyszanie dowiedzą się więcej o mojej dyscyplinie sportu – powiedziała.

30 lipca na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje. Poza zwiedzaniem ekspozycji z przewodnikiem na terenie przed stadionem będzie można m.in. przyglądać się pokazom futbolu amerykańskiego, judo i aikido, wziąć udział w profesjonalnej rozgrzewce z instruktorami, przymierzyć stroje sportowe oraz spróbować swoich sił w roli komentatora.

TGS będzie otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 10-17. Chętni będą mogli zobaczyć ekspozycję także w dni meczowe – będzie otwierana na dwie godziny przed meczem i pozostanie czynna do jego zakończenia. Od września w galerii ruszą stałe cykle edukacyjne i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.


Źródło : www.onet.pl