Ok. 70 dodatkowych pociągów Kolei Śląskich w czasie ŚDM, w tym do Tychów.

Koleje śląskieŁącznie ok. 70 dodatkowych pociągów uruchomią z okazji Światowych Dni Młodzieży samorządowe Koleje Śląskie. Część z tych połączeń to pociągi zarezerwowane dla zgłoszonych pielgrzymów, pozostałe będą ogólnodostępne.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek dodatkowe pociągi – zarówno zamawiane przez stronę kościelną, jak i organizowane przez przewoźnika i samorząd województwa – będą uruchamiane w dniu wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze (28 lipca), w Dniu Diecezjalnym (23 lipca), a także w dniach 20-24 lipca oraz 30-31 lipca.

W dniu wizyty papieża Franciszka w Częstochowie wszystkie przejazdy pociągami Kolei Śląskich będą bezpłatne. Dotyczy to zarówno pociągów przewoźnika uruchamianych w woj. śląskim, jak i na odcinku Katowice–Oświęcim (woj. małopolskie).

Na trasie do i z Częstochowy zorganizowanych ma zostać łącznie 21 dodatkowych połączeń, które dowiozą pielgrzymów na jasnogórską poranną mszę i umożliwią powrót z niej w kierunku południowym (m.in. do Zawiercia, Myszkowa, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca i Katowic) oraz południowo-zachodnim (m.in. do Lublińca, Tarnowskich Gór, Bytomia i Katowic).

pociągPrócz dodatkowych połączeń przewoźnik zaplanował tego dnia wzmocnienie składów regularnie kursujących do i z Częstochowy. Według wcześniejszych informacji na największych stacjach w regionie oraz w samych pociągach do dyspozycji powinna być dodatkowa obsługa, zwiększona zostać ma również liczba osób obsługujących infolinię.

Do jeszcze jednego szczytu przewozowego Koleje Śląskie przygotowują się na 23 lipca, kiedy na katowickim lotnisku Muchowiec odbędzie się Dzień Diecezjalny. Prócz mszy zaplanowano tam wówczas widowisko „Góra Karmel – Eliasz prorok jak ogień”, a także koncerty zespołów Colony House, Trzecia Godzina Dnia i Przyjaciele oraz wokalisty Stevena Curtisa Chapmana.

Na ten dzień przewoźnik zaplanował 10 dodatkowych pociągów nocnych, które umożliwią uczestnikom koncertów na Muchowcu powroty z Katowic do takich miejscowości jak Tychy, Rybnik, Wodzisław Śląski, Zabrze i Pszczyna.

Z okazji ŚDM Koleje Śląskie w dniach 20-24 lipca oraz 30-31 lipca uruchomią łącznie ok. 50 połączeń. Duża część z nich ułatwi pielgrzymom dotarcie do Oświęcimia (Muzeum Auschwitz-Birkenau) i Radzionkowa (stacja najbliższa Piekarom Śląskim, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej). Realizowane będą też połączenia powrotne.

radom_pociag_elf_nowy_2011Na razie przewoźnik nie podaje dokładnych godzin odjazdów poszczególnych pociągów, odwołując się do ustaleń ze stroną kościelną. Lista rozkładowych oraz dodatkowo uruchamianych połączeń (z których będą mogli skorzystać zarówno zgłoszeni uczestnicy ŚDM, jak i pozostałe osoby) ma zostać udostępniona na stronie internetowej KŚ w połowie lipca.

Koleje Śląskie sygnalizują, że w związku „z ogromną skalą przedsięwzięcia i doniosłością wydarzenia”, a także ograniczoną ilością posiadanego taboru, niektóre z rozkładowych pociągów w czasie trwania ŚDM będą zastępowane komunikacją autobusową. Lista tych połączeń również ma zostać opublikowana na stronie internetowej KŚ w połowie lipca.

Światowe Dni Młodzieży będą odbywały się od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 31 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do ŚDM, w całym kraju będą odbywały się Dni w Diecezjach.


http://www.gazetaprawna.pl/