Jak zmienić Tychy na lepsze. Zgłoś swój projekt.

rewitalizacja Tychy niebRozpoczyna się 2. edycja rewitalizacji Tychów. Dotyczyć będzie osiedla A, Czułowa-Osady oraz osiedli N,O, H i Ł. Do 30 czerwca można składać opinie do projektów oraz zgłaszać własne pomysły. W ten i następny weekend odbędą się warsztaty dla mieszkańców, podczas których będzie można porozmawiać o projektach. Program rewitalizacji ma powstać do 30 lipca.

Rewitalizacja Tychów, druga edycja. Dlaczego akurat osiedle A, Czułów ze Zwierzyńcem Zachodnim i Osadą, osiedla H, Ł, N i O? Bo w tych obszarach stwierdzono najwięcej bezrobotnych i podopiecznych MOPS-u, najniższe aktywność społeczną i przedsiębiorczość. A rewitalizacja to nie tylko remonty budynków, chodników i placów. To także spowodowanie zmian w ludziach. – Osoby biorące udział w badaniu wskazywały, że potrzebują pomocy np.

w zdobyciu zatrudnienia, pomocy prawnej, zwiększenia dostępu do oferty kulturalnej i zagospodarowania przestrzeni wspólnej – mówi Bożena Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich.
Mieszkańcy osiedla A i Czułowa mówili, że chcą festynów i innych imprez integrujących ludzi. Mieszkańcy blokowisk oczekują upiększenia otoczenia bloków, stworzenia miejsc spotkań, np. ogrodu miejskiego.
Na podstawie rozmów z ludźmi i ankiet powstała wersja robocza programu zawierająca 22 pozycje. Wśród nich są takie projekty, jak potańcówki na osiedlu A, Osada Zdrowo na sportowo, wspólny ogród miejski Osada, Dzień Sąsiada, Centrum Usług Społecznych… Żeby je wszystkie poznać, należy wejść na stronę umtychy.pl/rewitalizacja.
Wszystkie projekty podlegają ocenie mieszkańców miasta, którzy będą nie tylko mogli się na ich temat wypowiedzieć, ale także zgłosić swoje pomysły.
Planujemy warsztaty terenowe dla całych rodzin. 11 czerwca w godz. 15-18 odbędą się one przy SP 35, 12 czerwca – w Parku Jaworek od godz. 16 do 19. W następny weekend, 18 czerwca, w godz. 15-18 warsztaty będą na placu św. Anny, 19 czerwca, o tej samej porze, w dzielnicy Czułów-Osada. Zapraszamy mieszkańców do udziału w tych spotkaniach, chcemy wspólnie z nimi rewitalizować miasto i stworzyć przestrzeń do integracji i szeroko rozumianej aktywizacji społeczności lokalnej w wymiarze zarówno zawodowym, jak i społecznym – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.
Wnioski można składać zarówno podczas tych warsztatów, jak i drogą mailową na adres rewitalizacja@umtychy.pl lub osobiście w Wydziale Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich ( pok. 903). Nabór projektów trwa do 30 czerwca.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/