Fabryka Fiat Chrysler Automobiles w Tychach już bez Forda Ka. Co z załogą?

FIAT ABARTH_FIAT 500_LANCIA YPSILON_SAMOCHODY PRODUKOWANE W FIAT AUTO POLAND - ZAKLAD TYCHY.

Fabryka Fiat Chrysler Automobiles w Tychach już bez forda ka. Produkcja zakończyła się 20 maja. w siódmym roku od jej rozpoczęcia. Z linii produkcyjnej w tym czasie zajechało niecałe pól miliona sztuk. Co z załogą?

Fabryka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Tychach od tygodnia już bez forda ka. Ostatnie egzemplarze zjechały z linii produkcyjnej w piątek, 20 maja.

Produkcja forda ka w Tychach rozpoczęła się we wrześniu 2008 r. na mocy porozumienia dwóch koncernów motoryzacyjnych: Fiata i Forda. Był produkowany na tej samej linii produkcyjnej co inne modele FCA. Od września do końca 2008 r.  wyprodukowano tu  ok. 19 tys. fordów ka; w 2009 r. –  ponad 112,8 tys., w 2010 r. – 92,9 tys.,  w 2011 roku – 67,2 tys. W trzech następnych latach roczna produkcja wahała się między 51,6 a  55 tys. sztuk.
Rok 2015 zakończono produkcją 48,9 tys. aut tej marki, czyli – nie licząc pierwszego roku – najmniej w tej kilkuletniej historii tyskiej produkcji.

O zamknięciu produkcji forda ka mówiło się już w zeszłym roku. Nieznana była jednak data. Nastąpiło to w piątek, 20 maja.

Bogusław Cieślar, rzecznik FCA, zapewnia, że zamknięcie produkcji forda ka nie pociągnie fali zwolnień.

– Firma jest na etapie analizy sytuacji – powiedział. – Jakaś nadwyżka zatrudnienia na pewno jest. Trudno powiedzieć w tej chwili jaka, ponieważ na tej samej linii co forda ka produkowano też pięćsetkę, a ta w zakładzie pozostaje.

 


Źródło : http://www.strefabiznesu.dziennikzachodni.pl/