„Godajom mi Helmut” – spektakl na rzecz hospicjum dla dzieci.
Mediateka – 16.05.2025 r., godz.18.00
Wstęp : 50 PLN – stage24.pl
W piątek, 16 maja o godz. 18.00 w tyskiej Mediatece odbędzie się spektakl pt. „Godajom mi Helmut”. To monodram w wykonaniu bierunianina Sławomira Rosowskiego, męska wersja słynnej już sztuki „Mianujom mie Hanka”. Autorem obu historii jest Alojzy Lysko – pisarz i regionalista z Bojszów. Dochód z przedstawienia zostanie przeznaczony na rzecz na rzecz budowy stacjonarnego hospicjum dla dzieci „TuSieTuli” Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo”.
Monodram „Godajōm mi Helmut” zrodził się z potrzeby ocalenia śląskich historii wojennych od zapomnienia. Jego autorem jest Alojzy Lysko – pisarz i regionalista z Bojszów, znany z cyklu „Duchy wojny”, w którym opisał losy Górnoślązaków wcielanych do Wehrmachtu. Spektakl stanowi adaptację jednego z opowiadań z tego cyklu i łączy się z poprzednim monodramem Lyski, „Mianujōm mie Hanka”.
Tym razem Lysko oddaje głos mężczyźnie – Helmutowi, sierocie wojennej, który wspomina swoje życie po utracie ojca zaginionego na froncie. W jego rolę wciela się Sławomir Rosowski, aktor-amator, który gra z autentycznością i emocjami wynikającymi z własnych rodzinnych przeżyć. Monolog Helmuta, trwający ponad godzinę, prowadzi widza przez dzieciństwo spędzone u boku dziadka, dorastanie z ojczymem nie-Ślązakiem, pierwszą miłość i dramatyczny finał tej opowieści.
W spektaklu ogromną rolę odgrywa język śląski, którym posługuje się zarówno Helmut, jak i Franciszek Moskwa – muzyk-akordeonista, towarzyszący aktorowi przez cały spektakl. Język śląski przenika widzów do głębi, tworząc atmosferę autentyczności i wzmacniając przekaz emocjonalny. Nie jest to tylko forma ekspresji, lecz także wyraz śląskiej tożsamości, godności i historii.
Muzyka grana na żywo przez Franciszka Moskwę stanowi drugi nurt narracyjny. Pieśni, w tym poruszająca „Ej, wele Dunaju czorny las…”, dopełniają opowieść Helmuta, wzruszają do łez i nadają spektaklowi rytm serca.
Spektakl od swojej premiery w czerwcu 2024 roku w Bojszowach był prezentowany m.in. w Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Pyskowicach i Rybniku, gromadząc pełne sale i entuzjastyczne recenzje. Widzowie – starsi i młodsi – podkreślają jego autentyczność, emocjonalną siłę i znaczenie edukacyjne.
„Godajōm mi Helmut” to nie tylko teatr. To opowieść o miłości, stracie, pamięci i śląskiej duszy. To świadectwo czasu, który minął, ale którego echa nadal brzmią w sercach Ślązaków. I dlatego ten spektakl trzeba zobaczyć, przeżyć, zapamiętać.