Dni wolne i długie weekendy w 2025 roku.

 


Jedni uwielbiają święta w środku tygodnia i szukają okazji do dłuższego wypoczynku z wykorzystaniem jak najmniejszej liczby dni z przysługującego im wymiaru urlopu wypoczynkowego. Inni wolą, aby święta wypadały w weekendy lub w piątki, bądź w poniedziałki, bo poszatkowany dniami świątecznymi kalendarz zakłóca im życiowy rytm, utrudnia pracę i planowanie. Układ kalendarza w 2025 roku wygląda na próbę pogodzenia obu opcji.

W 2025 roku obok 104 sobót i niedziel będzie jeszcze 10 dni świątecznych, które przypadną w środku tygodnia. W sumie to 114 dni wolnych od pracy, a na tym nie koniec. Dwa święta w 2025 roku, Święto Narodowe Trzeciego Maja i Uroczystość Wszystkich Świętych, przypadają w sobotę, a więc pracodawca ma obowiązek „oddać” pracownikom dzień wolny w innym dniu powszednim. (Kwestię tę reguluje art. 130 § 2 Kodeksu pracy – przyp. aut.)

Za święta wypadające w niedziele pracodawca nie ma obowiązku „oddawać” dnia wolnego. W 2025 roku dotyczy to tylko dwóch świąt, które zawsze przypadają na niedzielę. To Wielkanoc, którą będziemy obchodzić w nadchodzącym roku 20 kwietnia i Zielone Świątki, których data w 2025 roku to 8 czerwca.

1 stycznia (środa) Nowy Rok,
6 stycznia (poniedziałek) Święto Trzech Króli,
20 kwietnia (niedziela) Wielkanoc,
21 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny,
1 maja (czwartek) Święto Pracy,
3 maja (sobota) Święto Narodowe Trzeciego Maja,
8 czerwca (niedziela) Zielone Świątki,
19 czerwca (czwartek) Boże Ciało,
15 sierpnia (piątek) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada (sobota) Wszystkich Świętych,
11 listopada (wtorek) Narodowe Święto Niepodległości,
24 grudnia (środa) Wigilia Bożego Narodzenia
25 grudnia (czwartek) Święto Bożego Narodzenia ,
26 grudnia (piątek) drugi dzień Świąt

W sumie w 2025 roku mamy więc 116 dni wolnych od pracy i to bez wykorzystania choćby jednego dnia urlopu wypoczynkowego. Dodając przysługujące pracownikowi z co najmniej 10-letnim stażem pracy 26 dni urlopu wypoczynkowego, mamy razem 142 dni wolne od pracy. Do 10 lat stażu pracy przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego, czyli suma ta jest niższa i wynosi 136 dni wolnego, ale to wciąż niemało. Teraz możemy przejść do kwestii, jak to wszystko zaplanować, aby móc korzystać z dłuższego wypoczynku kosztem jak najmniejszej liczby dni urlopowych.

Już na początku roku jest pierwsza okazja do dłuższego wolnego. Wystarczy wziąć urlop 2 oraz 3 stycznia i mamy 6 dniu urlopu na starcie Anno Domini 2025 (od Nowego Roku do Trzech Króli). Po takim rozpasaniu na kolejny dłuższy weekend (dłuższy o jeden dzień) trzeba poczekać aż do Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają bardzo późno, bo w dniach 20-21 kwietnia. To ponad trzy miesiące po Trzech Królach.

10 dni po Poniedziałku Wielkanocnym rozpoczyna się majówka. Święto 1 Maja wypada w 2025 roku w czwartek. Jeśli w piątek 2 maja weźmiemy urlop, to będziemy mieli czterodniowy weekend. Trzeba tu też zaznaczyć, że w 2025 roku majówka oferuje dodatkowy bonus. Otóż Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w sobotę, czyli pracodawca musi nam ten dzień „oddać”. Zważywszy na układ kalendarza, najbardziej racjonalnymi terminami wydają się środa 30 kwietnia lub poniedziałek 5 maja. Niezależnie od tego, która z tych dwóch opcji wybierze pracodawca, majowy długi weekend wydłuży się do 5 dni.

W 2025 roku Boże Ciało wypada 19 czerwca, oczywiście w czwartek, czyli tradycyjnie, wystarczy jeden dzień urlopu w piątek 20 czerwca i mamy czterodniowy weekend. Na kolejny dłuższy weekend poczekamy do połowy sierpnia. Święto Wniebowzięcia Maryi Panny przypada w piątek 15 sierpnia, co oznacza trzy dni wypoczynku.

Wrzesień i październik to miesiące wyłącznie ze zwykłymi dwudniowymi weekendami, aczkolwiek w ostatnim dniu października jest szansa na dzień wolny, to czy ta szansa zostanie zrealizowana, zależy jednak od pracodawców. 1 listopada, czyli Uroczystość Wszystkich Świętych, przypada w sobotę, co oznacza, że w zamian pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny w ciągu tygodnia. Jeśli pracodawcy jako ten dzień wskażą piątek 31 października lub poniedziałek 3 listopada, to pracownicy będą mieli wydłużony, trzydniowy weekend. Narodowe Święto Niepodległości wypada w 2025 roku we wtorek. To oznacza, że jeden dzień urlopu w poniedziałek 10 listopada da w sumie 4 dni wolne od pracy od 8 do 11 listopada.

W 2025 roku Święta Bożego Narodzenia przypadają w środku tygodnia. Boże Narodzenie w czwartek, drugi dzień Świąt w piątek. To z razem z po raz pierwszy wolną od pracy Wigilią i poświętecznym weekendem daje w sumie 5 dni wolnego. Na pewno będą chętni, aby wziąć 2-dniowy urlop 22 i 23 grudnia i mieć w sumie 9 dni wolnego od 20 do 28 grudnia. Są też inne możliwości, które na przełomie grudnia 2025 roku i stycznia 2026 roku dają możliwość zyskania 12 dni wolnych kosztem zaledwie czterech dni urlopu lub nawet dwóch tygodni przy wykorzystaniu zaledwie pięciu dni urlopu wypoczynkowego, ale o tym może innym razem.


Źródło : https://solidarnosckatowice.pl/