Aukso x Motion Trio : Jan A.P. Kaczmarek in memoriam.

 


Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jana A.P. Kaczmarka, znamienitego kompozytora muzyki filmowej, laureata Oscara, organizatora życia muzycznego. Planowany koncert odbędzie się ku czci jego pamięci.

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 w Koninie. Był autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. Został laureatem Nagrody Akademii Filmowej (2005) za muzykę do filmu Marzyciel. Jego wybitne osiągnięcia stały się niewątpliwie polskim dziedzictwem na arenie międzynarodowej. Dzisiaj, kiedy niestety go już z nami nie ma, chcielibyśmy uczcić jego życie, osiągnięcia i wielki talent koncertem, na który zapraszamy do Mediateki.

Usłyszymy m.in. wykonanie „Koncertu Jankiela” Jana A.P. Kaczmarka w wersji na trio akordeonowe i orkiestrę smyczkową oraz inne utwory muzyki filmowej tego wybitnego kompozytora.

Motion Trio to założony i prowadzony przez Janusza Wojtarowicza skład, który od niemal trzech dekad poszerza granice muzyki akordeonowej. „To nie jest akordeon twojego dziadka, ani nawet ojca” – pisał o Motion Trio recenzent amerykańskiego magazynu „Jazz Times”. – „Ich arsenał ma siłę rażenia, która może konkurować z organami rurowymi, ale też elektronicznie generowanym techno”.

Motion Trio zjeździli z koncertami cały świat, współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Wojciechem Kilarem, Bobbym McFerrinem i Tomaszem Stańką, nagrywali płyty z Michaelem Nymanem i raperem L.U.C.

Skład koncertowy:
Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent
Janusz Wojtarowicz – akordeon
Marcin Gałażyn – akordeon
Paweł Baranek – akordeon
Anna Scheller – harfa


Źródło : https://kultura.tychy.pl/