Wernisaż wystawy fotografii Rafała Klimkiewicza – „Strefa widzenia”.

 


Zapraszamy 28 czerwca o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Rafała Klimkiewicza, realizowany w ramach 24. edycji Tychy Press Photo.

Rafał Klimkiewicz, fotograf, współzałożyciel (2003) i prezes zarządu największej na południu kraju Agencji Fotograficznej EDYTOR.
Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m.in. z Gazetą Wyborczą i Rzeczpospolitą, kierownik działu fotograficznego w Trybunie Śląskiej (aktualnie połączonej z Dziennikiem Zachodnim).

Zdjęciami z cyklu Trans wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa 2018 i został finalistą Grand Press Photo 2018. Wcześniej był również wielokrotnie nagradzany. Zdobył m.in.: Grand Prix – Zdjęcie Roku, oraz I nagrodę w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, nagrodę Agencji Reuters Front page picture i Rzeczpospolitej.

Jego zdjęcie zatytułowane I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk… znalazło się w gronie 40-tu najbardziej rozpoznawalnych Polskich fotografii. Trafiło do wspólnego zestawu prac tak znamienitych artystów, jak m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Lewczyński, Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke, Jerzy Kośnik, Jan Morek, Erazm Ciołek.

Pracował dla wielu tytułów w Polsce i poza granicami, m.in. ForbesNewsweek, Polityka, Wprost, The New York Times, The International Herald Tribune, Financial Times, Der Spiegel, Stern, Maxim oraz agencji: Reuters, Associated Press (AP), European Pressphoto Agency (EPA) i Agence France Presse (AFP).

Poza pracą fotografa zajmuje się również szkoleniami, które do tej pory przeprowadzał m.in. dla największych wydawnictw, jak Polska Press Grupa oraz największego tygodnika opinii: Gościa Niedzielnego, firm prywatnych i korporacji oraz środowiska wyższych uczelni.

Rafał Klimkiewicz – jako dokumentalista, kojarzony jest głównie ze zdjęciami prasowymi. Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy – w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu.

Autor ostatnio eksperymentuje również w nurcie fotografii konceptualnej (cykl: Dobry dom zły), natomiast w ramach AF EDYTOR specjalizuje się w produkcji sesji, zdjęciach wizerunkowych i reklamowych dla firm oraz w prowadzeniu szkoleń.

Wystawy i wydawnictwa albumowe na jego koncie, to m.in: Made in Upper Silesia, OstravaProjekt OKO – trzecia odsłona30-lecie ITFPrahaTRANS, Katowice, Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo, wystawa Pierwsza po latach, której był pomysłodawcą i organizatorem, wystawa Zdjęcie z sufitu, album Wielka Księga Dziesięciolecie Polski Niepodległej oraz inne wydawnictwa książkowe.

Był również jurorem konkursów, m.in.: Gdańsk Press Photo, Śląska Fotografia Prasowa, Tychy Press Photo.

Zdobył dyplom magistra sztuki filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Uczestniczył w dwuletnim cyklu zajęć z fotografii i fotoedycji w studium Collina Jacobsona na Uniwersytecie Warszawskim i British Council. Aktualnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. Mieszka w Katowicach.


Źródło : https://kultura.tychy.pl/