IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego.

 


22 czerwca kolorowe czasze balonów na ogrzane powietrze znów pojawią się nad Tychami.

Zapraszamy do obserwacji konkursowego lotu balonów. Ich start odbędzie się bardzo wcześnie rano, bo o godz. 5.30, ale z pewnością widok balonów na tle wschodzącego słońca wynagrodzi każdemu, kto przybędzie wszystkie niedogodności związane z wczesnym wstaniem. Dla tych, którzy wolą jednak scenerię zachodów słońca, mamy dobrą informację, ponieważ kolejny lot balonów zaplanowany jest na godz. 19.00.

Sterowanie balonem na ogrzane powietrze wymaga nie lada umiejętności, ponieważ pilot może poruszać balonem tylko w górę i w dół. Balon unosi się dzięki zwiększeniu płomienia i podgrzaniu powietrza wewnątrz poliestrowej powłoki, a poprzez odpowietrzanie — opada. Przemieszcza się natomiast dzięki wykorzystaniu ruchów powietrza i wiatru. Najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2-3 m/s), dlatego najlepszą porą do przeprowadzenia zawodów jest wczesny ranek lub późne popołudnie.

Poza podziwianiem balonów podczas lotów konkursowych, widzowie będą mogli uczestniczyć także w Nocnym pokazie balonów, zaplanowanym na godz. 22.30. Będzie to wyjątkowe widowisko, podczas którego czasze poszczególnych balonów zostaną oświetlone ogniem palników. Dzięki temu balony zamienią się w olbrzymie lampiony, które rozświetlą nocne niebo.

Program:
05.30 – LOT KONKURSOWY – start balonów z Parku Miejskiego Solidarności*
14.00 – animacje dla dzieci (dostępne do 19.00) m.in. pokaz wielkoformatowych latawców i warsztaty tworzenia latawców z Fundacją Strefa Mocy, dmuchańce, zabawy z Teatrem Trip i Tyszakami, malowanie twarzy, balonowe zoo, pokazy baniek mydlanych
16.00 – kabaretowy występ Marcina DAŃCA
17.00 – koncert zespołu BLUSZCZ
18.00 – koncert zespołu LEEPY
19.00 – LOT KONKURSOWY – start balonów z Parku Miejskiego Solidarności*
19.30 
– DJ set
20.00 – koncert zespołu BIG CYC
22.30 – Nocny pokaz balonów*

*Loty i pokazy balonów odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Godziny i miejsca startu lotów mogą ulec zmianie. Decyzję podejmie kolegium sędziów przed każdym z lotów.

Ponad to, przez cały czas trwania imprezy dostępna będzie strefa gastronomiczna oraz strefa NGO.

Wydarzenie organizowane jest z okazji 20. Rocznicy Wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – ŚLĄSKIE! EUROPA!

Organizatorzy: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris i Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Źródło : https://kultura.tychy.pl/