Podsumowanie sezonu 2023/2024 Fortuna 1 Ligi.

 


Rozgrywki Fortuna 1 Ligi w sezonie 2023/2024 dobiegły końca. Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia. Ten sezon dostarczył ogromnych emocji, a jak się okazało, każdy punkt był na wagę złota.

Najwięcej punktów i najwięcej zwycięstw

Rozgrywki w Fortuna 1 Lidze w niedawno zakończonym sezonie wygrała Lechia Gdańsk. Drużyna prowadzona przez Szymona Grabowskiego zgromadziła 68 punktów i o sześć „oczek” wyprzedziła drugi zespół w tabeli. Lechia w trakcie trwania rozgrywek odniosła 21 zwycięstw. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich pierwszoligowych ekip. Po osiemnaście triumfów na swoim koncie miały GKS Katowice i Arka Gdynia. Gdańszczanie na własnym stadionie rywali pokonywali czternaście razy. W spotkaniach wyjazdowych triumfowali siedmiokrotnie.

Najmniej porażek i… najwięcej remisów

Co ciekawe, w trakcie trwania rozgrywek najmniej porażek poniósł zespół, który… nie zdołał awansować do wyższej klasy rozgrywkowej. Piłkarze Górnika Łęczna dali się pokonać tylko siedem razy. Osiem porażek na swoim koncie miała pierwsza trójka w tabeli. Warto podkreślić, że Górnik długo był jedynym zespołem w Fortuna 1 Lidze, który nie doznał porażki na własnym stadionie. Twierdza Łęczna padła dopiero w 28. kolejce, kiedy to Górnika na jego terenie 1:0 pokonała Lechia Gdańsk. Piłkarze z Łęcznej nie zdołali wywalczyć bezpośredniego awansu, ale zagwarantowali sobie udział w barażach. W półfinale po rzutach karnych odpali jednak w rywalizacji z Motorem Lublin. Co ciekawe, Górnik Łęczna zremisował najwięcej meczów ze wszystkich drużyn. Ekipa z Lubelszczyzny aż trzynakrotnie dzieliła się punktami z rywalami.

GKS strzelił najwięcej goli

Długo najskuteczniejszą drużyną w Fortuna 1 Lidze była Wisła Kraków. Na koniec sezonu w tej klasyfikacji triumfował jednak GKS Katowice. Ekipa prowadzona przez Rafała Góraka zdobyła 68 goli. Piłkarze „Białej Gwiazdy” bramkarza rywali pokonywali natomiast 62 razy. W pamięci wszystkich pierwszoligowych kibiców na pewno na długo pozostanie wyczyn katowiczan z 31. kolejki. Wtedy to GKS na własnym stadionie pokonał Stal Rzeszów aż 8:0.

Tylko dwa zwycięstwa w sezonie

Z rozgrywami Fortuna 1 Ligi pożegnały się zespoły Zagłębia Sosnowiec, Podbeskidzia Bielsko-Biała i Resovii Rzeszów. Ekipa z Sosnowca zajęła ostatnie miejsce w tabeli i zdołała wywalczyć szesnaście punktów. Zagłębie tylko dwa razy pokonało rywali, a do tego dziesięć spotkań zremisowało. Klub z Sosnowca doznał również 22 porażek. Podbeskidzie odniosło natomiast cztery zwycięstwa, a Resovia rywali pokonywała dziewięć razy.

Liczył się każdy punkt

W tym sezonie każdy wywalczony punkt był na wagę złota. Warto podkreślić, że losy bezpośredniego awansu rozstrzygnęły się dopiero w ostatniej kolejce. Drugi w tabeli GKS Katowice miał tyle samo punktów co trzecia w zestawieniu Arka Gdynia. Podobnie emocjonująca była również walka o uniknięcie spadku. Spadkowicz, Resovia Rzeszów, zgromadziła tylko jedno „oczko” mniej niż Polonia Warszawa, która zdołała się utrzymać. Bardzo wyrównana była również walka o to, kto zajmie miejsca barażowe. W tym przypadku o wszystkim również zadecydowała ostatnia kolejka Fortuna 1 Ligi. Cały sezon pokazał, że każdy, nawet remis, mógł mieć spore znaczenie w ostatecznym rozrachunku.

Oni spadli, oni awansowali

W przyszłym sezonie w rozgrywkach Fortuna 1 Ligi nie zobaczymy Lechii Gdańsk, GKS-u Katowice i Motoru Lublin. Dwa pierwsze zespoły wywalczyły bezpośredni awans do PKO BP Eksraklasy. Motor Lublin rywalizował w barażach, gdzie w półfinale okazał się lepszy od Górnika Łęczna, a w finałowej potyczce pokonał 2:1 Arkę Gdynia. Do niższej klasy rozgrywkowej spadły natomiast ekipy Zagłębia Sosnowiec, Podbeskidzia Bielsko-Biała i Resovii Rzeszów.

Znamy trzech beniaminków

W rozgrywkach Fortuna 1 Ligi uczestniczyć będzie trzech beniaminków. Bezpośredni awans wywalczyły zespoły Pogoni Siedlce i Kotwicy Kołobrzeg. Po barażach awans zapewniła sobie Stal Stalowa Wola. Zielono-czarni w półfinałowym spotkaniu pokonali Chojniczankę Chojnice, a w finałowej potyczce wyeliminowali KKS Kalisz. W Fortuna 1 Lidze w przyszłym sezonie zagra również trzech spadkowiczów z PKO BP Ekstraklasy. Będą to ŁKS Łódź, Ruch Chorzów i Warta Poznań.


Źródło : https://www.1liga.org/