XIII Tyski Festiwal Performance – dzień 1 (30 maja).

 


XIII Tyski Festiwal Performance zaprasza do Tychów miłośniczki i miłośników sztuki performance oraz wszystkich tych, którzy są otwarci na niestandardowe formy ekspresji scenicznej, podejmujące często ważne i aktualne tematy. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 30 maja do 1 czerwca 2024 r. pod hasłem ReProdukcje ReKonstrukcje, a artyści poproszeni są o nawiązanie do dowolnie istniejącego już dzieła, sztuki, filmu itd., dając im drugie życie, znaczenie, jakość.

Wstęp wolny – ze względu na swój charakter, performansy są przeznaczone dla widzów pełnoletnich.

Czwartek, 30 maja 2024 r.

Miejskie Centrum Kultury w Tychach :

  • 14:00–14:30 performance Julia Grzenia

Julia Grzenia – studentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, na kierunku aktorstwo, specjalność aktor teatru tańca. Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobywała w Teatrze Fizycznym „Komorebi” i teatrze „Czaturanga” przy Pałacu Młodzieży w Katowicach. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Tuchowie w klasie fortepianu. Dalsze doświadczenia muzyczne zdobywała w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie oraz na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku rytmika. Działała przy Teatrze Rytmu „Katalog” w ramach Koła Naukowego Rytmiki biorąc udział w  międzynarodowych projektach muzyczno-ruchowych. Rozwija się również twórczo realizując własne projekty muzyczne.

  • 14:00–18:00 performance Paulina Koniarska

Paulina Koniarska to współzałożycielka i wiceprezes fundacji #wszystkierodzajeteatru. Od 2012 roku działa z Teatrem Gliwicka 9A, który założyła razem z Maciejem Dziaczko i Kornelem Sadowskim. Od 2021 jest również aktorką Grupy Artystycznej Teatr T.C.R.. Uważa, że każda relacja międzyludzka jest teatrem w myśl teorii dramaturgicznej Ervinga Goffmana. W 2016 roku ukończyła studia na kierunku Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży na wydziale lalkarskim we wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Równocześnie studiowała socjologię ze specjalnością: komunikacja społeczna (Uniwersytet Śląski w Katowicach) ukończoną w tym samym roku, badając teatr niezależny w Polsce metodami socjologicznymi. Zawodowo prowadzi własną agencję marketingową, a teatr to jej pasja, odskocznia od codzienności, miejsce spotkania z ludźmi.

  • 15:00–15:30 performance Karol Barcki

Karol Barcki to performer, reżyser, organizator, IT project manager. Działający w teatralnym OFFie od 2005 roku, współzałożyciel Grupy Pomarańcze oraz Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej – bytu zrzeszającego zespoły teatralne. Współpracuje z Teatrem Krzyk i gościnnie udziela się w kilku innych teatrach i projektach.

  • 15:30–16:00 debiuty TFP Anna Pasek

Anna Pasek w 2013 roku ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalnością fotografia, multimedia i rysunek na US w Cieszynie. Dyplom z rysunku interdyscyplinarnego realizowała w pracowni prof. Anny Kowalczyk-Klus, a dyplom z fotografii u prof. dr hab. Witolda Jacykowa. Od lat związana jest z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, gdzie zajmuje się animacja kulturalna i prowadzi zajęcia plastyczne i rękodzielnicze. To jej debiut w dziedzinie performance.

  • 16:00–17:00 Wykład otwarty: „O znaczeniach przestrzeni w performance” – dr Konrad Juściński

Konrad Juściński to artysta sztuk wizualnych, tworzy obiekty, instalacje przestrzenne i wideo. Jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2014 roku obronił doktorat na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych na tej samej uczelni. Wystawia w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Francji i Japonii. Był dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza. W 2016 roku otrzymał stypendium badawcze przyznane przez Tokyo Arts & Space w Japonii. W latach 2017 oraz 2022, 2023 gościł na rezydencji artystycznej w AT ARTS Residency Takamiya oraz w Jogonin Temple w Japonii. Mieszka i pracuje w Poznaniu oraz w Zielonej Górze. Od 2020 roku prowadzi samodzielną Pracownię Rzeźby w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

  • 17:00–18:30 przerwa
  • 18:30–19:00 performance Władysław Kaźmierczak, Ewa Rybska

Władysław Kaźmierczak  (Gorzów Wielkopolski, 1951)
Polski artysta współczesny, performer, kurator festiwali performance, autor tekstów o tej sztuce. Ukończył Wydział Malarstwa na Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni profesora Jonasza Sterna, 1971–1976. Wraz z Arturem Tajberem zorganizował w 1981 w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Krakowie pierwszy polski przegląd sztuki performance Manifestacje/Performance. W latach 1991–2006 Dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Wieloletni kurator Międzynarodowego Festiwalu Performance Zamek Wyobraźni. Od roku 1974 zrealizował ponad 240 performance. W swoich performance posługuje się ironią i groteską wobec sztuki, religii, polityki i globalnych zmian w świecie. Nie angażuje się w wypowiedzi poprzez inne media. Performance jest dla niego jedyną formą wypowiedzi artystycznej.

Rybska Ewa (Gorzów Wielkopolski, 1958)
Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Mińsku Mazowiecki. W latach 1994–2006 kuratorka w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance Zamek Wyobraźni w latach 1993–2005.

  • 19:00–19:30 performance Marta Kotwica

Marta Kotwica (Tarnobrzeg / Kraków, 1988)
Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu ze specjalizacją Rysunek oraz studia na Wydziale Intermedia na ASP w Krakowie ze specjalizacją Sztuka Performance. Interesuje się psychologią (zwłaszcza spektrum autyzmu, zaburzeniami osobowości, stylami przywiązania i ich wpływem na postrzeganie rzeczywistości i samego siebie), nowoczesną edukację demokratyczną i metodami uczestnictwa w kulturze i społeczeństwie. Brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych prestiżowych festiwalach sztuki performance m.in. w Polsce, Irlandii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i na Ukrainie.

Miejska Galeria Sztuki OBOK :

  • 20:00–21:30 Panel dyskusyjny – Omówienie performansów dnia. Moderatorzy: Julia Kurek, Grzegorz Borkowski, Łukasz Głowacki
Ta część festiwalu pozwala na ewaluację tego, co do tej pory wydarzyło się podczas performansów i przedsykutowanie poszczególnych występów w oparciu o własny punkt widzenia.

Julia Kurek (Radom / Szczecin, 1984)
Kierowniczka Pracowni Transmediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tytuł doktora habilitowanego uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2018 roku, doktora w 2015 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – studia doktoranckie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – studia magisterskie. Artystka wizualna, performerka, autorka prac wideo i instalacji. Intensywnie działa w przestrzeniach wystawienniczych. Brała udział w wielu wystawach, festiwalach i przeglądach sztuki m.in.  w Anglii, na Białorusi, w Brazylii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, na Islandii, w Izraelu, Japonii, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Rosji, Rumunii, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanie, Turcji, Włoszech i Polsce.

Łukasz Głowacki (Namysłów, 1964)
Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku w pracowniach prof. Kazimierza Ostrowskiego i prof. Hugona Laseckiego. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1990 r. w pracowni prof. Hugona Laseckiego. Zajmuje się malarstwem, działaniami performance, tworzy obiekty, instalacje oraz videoart. Jego prace są minimalizującymi kinetycznymi obiektami, dysponującymi potencjałem performatywności, a ich pozorna abstrakcyjność jest reaktywnym kontekstem do otaczającego świata. W działaniach performance łączy poszukiwania ekspresji wyrazu egzystencji człowieka ze statusem dzieła sztuki. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz festiwalach performance, autor kilkunastu wystaw indywidualnych.

Grzegorz Borkowski (Warszawa)
Kurator i krytyk sztuki, redaktor naczelny artystycznego pisma „Obieg” w latach 1993-2015; kurator wystaw w CSW Zamek Ujazdowski i innych ośrodkach sztuki, m.in: „Idee poza ideologią” (1993), „Refleksja konceptualna w sztuce polskiej. Bieżące praktyki, ruchome horyzonty” (1999), „The Club” (2004), „Reversed Art Engineering” (2007), „Diagram – Jerzemu Ludwińskiemu” (2010), „Co jest społeczne?” (2015), „Przedmioty aktywne” (2018) „Dyfuzje czasu” (2019), „Przestrzeń zamknięta. Historia opowiadana” (2020), „Człowiek w teatrze życia codziennego” (2020). W 2021 roku kurator wystaw indywidualnych: Ewy Bloom Kwiatkowskiej, Włodzimierza Borowskiego i Fredo Ojdy.



Źródło : https://kultura.tychy.pl/