MBP Tychy : Dorota Segda i Andrzej Romanowski we wfragmentach listów i wierszy.

 


MBP Tychy / Mediateka – 15.05.2024 r., godz. 18:00

Wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi.

Łączyła ich wyjątkowa wieloletnia przyjaźń, utrwalona w listach opublikowanych w tomie pt. „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja z lat 1955-1996”. Książka była także inspiracją do przygotowania słuchowiska pod tym samym tytułem dla Radia Kraków w opracowaniu i reżyserii Doroty Segdy, które zostało wyróżnione w 2018 r. nagrodą im. Romany Bobrowskiej przyznawaną przez Radio Kraków.

Podczas spotkania bliżej poznamy historię tej przyjaźni, słuchając fragmentów listów i wierszy, czytanych przez Dorotę Segdę oraz Jacka Romanowskiego. Będzie to także okazja do wspólnej rozmowy z zaproszonymi gośćmi o ich dorobku artystycznym i zawodowym.

Dorota Segda to jak wiemy aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, ale również profesor sztuk teatralnych, nauczyciel akademicki, a od 2016 r. także rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Zadebiutowała w Starym Teatrze rolą Albertynki w „Operetce”. Angażowali ją najlepsi polscy reżyserzy kina i teatru: Andrzej Wajda: w „Hamlecie IV” i w „Weselu”, Jerzy Grzegorzewski w „Nocy Listopadowej” i w „Sędziach”, Kazimierz Kutz w „Wujaszku Wani”. Zagrała w filmach i serialach m.in.: „Tato”, „Faustyna”, „Na dobre i na złe”, „Dziewczyny ze Lwowa”, „Echo serca”.

Aktorka dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę im. Zelwerowicza za role: Salomei w „Śnie srebrnym Salomei” i Małgorzaty w „Fauście”. W 2015 roku została Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jacek Romanowski to aktor teatralny, filmowy, pedagog profesor zwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W 1978 r. podjął pracę w zespole Starego Teatru i pozostaje w nim do dziś. Współpracował z wybitnymi reżyserami, zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmie, m.in. z: Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim.

Ostatnio możemy go spotkać m.in.: w inscenizacji „Panien z Wilka”. Zagrał w filmach i serialach: „Śmierć jak kromka chleba”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Blisko coraz bliżej”, „Barwy szczęścia”, „Czas honoru”. Za swe artystyczne osiągnięcia w 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Źródło : https://kultura.tychy.pl/