Tychy otrzymały wyróżnienie – Certyfikat Ekologicznego Partnera.

 


Tychy otrzymały wyróżnienie – certyfikat Ekologicznego Partnera podczas Kongresu Miast i Biznesu za udział w projekcie Elektryczne Śmieci. To przedsięwzięcie, dzięki któremu w miastach istnieją rozwiązania ułatwiające mieszkańcom bezpłatne pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Z odpadów, które tyszanie wrzucali do czerwonych pojemników na „elektrośmieci” powstały między innymi ule w Parku Łabędzim.

Elektrośmieci, czyli co?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli wszystkie zepsute, nieużywane urządzenia RTV i AGD działające na prąd lub na baterie, telewizory, komputery, odbiorniki radiowe, odtwarzacze video, płyty CD i DVD, gadżety elektroniczne, telefony komórkowe, wiertarki, świetlówki, żarówki energooszczędne, zegarki, termometry elektroniczne, instrumenty muzyczne.

Dlaczego musimy segregować elektrośmieci?

Wszystkie elektroodpady zawierają niebezpieczne dla środowiska substancje, dlatego można je wyrzucać tylko w określony sposób. Mamy 4 możliwości pozbycia się ich:

  • oddanie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) – każdy mieszkaniec może oddać elektrośmieci bezpłatnie,
  • odbiór przez firmę wywozową spod domu lub z wiaty śmietnikowej,
  • bezpłatne oddanie do sklepu lub hurtowni, w którym zakupiło się nowy sprzęt,
  • oddanie do stacji zbiórki małych elektroodpadów, do których można wrzucać mini-elektrośmieci.


Źródło : https://umtychy.pl/